Šimko: Mečiarova myšlienka je skvelá

BRATISLAVA – Na slovenskej politickej scéne sa udiala nevídaná vec – minister vnútra Ivan Šimko (SDKÚ) a šéf bezpečnostného výboru parlamentu Vladimír Palko (KDH) súhlasia s Vladimírom Mečiarom, že verejnosť sa má dozvedieť všetky zistené fakty o ú

BRATISLAVA – Na slovenskej politickej scéne sa udiala nevídaná vec – minister vnútra Ivan Šimko (SDKÚ) a šéf bezpečnostného výboru parlamentu Vladimír Palko (KDH) súhlasia s Vladimírom Mečiarom, že verejnosť sa má dozvedieť všetky zistené fakty o únose Michala Kováča ml.

Mečiar pred niekoľkými dňami volal po vytvorení tlaku na ministra vnútra a SIS, aby odtajnili spisy týkajúce sa exriaditeľa SIS Ivana Lexu. Tvrdí, že hneď bude „po jednej veľkej bubline“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ivan Šimko považuje odtajnenie spisov za skvelú ideu.

SkryťVypnúť reklamu

„Nechal som svojim odborníkom preskúmať, či to je možné a kto to môže urobiť. Zatiaľ od nich odpoveď nemám,“ hovorí Šimko.

Odtajnenie podporuje aj šéf bezpečnostného výboru parlamentu Vladimír Palko. „Ten spis je tajný zbytočne a je tajný preto, že riaditeľ SIS Mitro nedal súhlas na jeho odtajnenie, aby sa neprezradili veci, ktoré sa týkajú štruktúry tajnej služby. Tento argument však už po tých rokoch neplatí. Pokojne by sa to mohlo odtajniť. Bol by som rád, keby to pán Mitro urobil.“

Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic potvrdil, že rozhodnutie môže urobiť len Mitro. „Podpíše list, že súhlasí, aby spis nepodliehal režimu utajenia. Musí mať však na to dôvody,“ povedal Lipšic.

Odtajnenie by ale automaticky neznamenalo, že verejnosť sa dozvie okolnosti vyšetrovania prípadu exriaditeľa tajnej služby I. Lexu. „Nahliadnutie do spisu upravuje Trestný poriadok. Umožňuje to obvinenému, obhajcovi a poškodenému,“ poznamenal Lipšic.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť by sa mohla dozvedieť obsah spisu tak, že právni zástupcovia I. Lexu a aj poškodený Michal Kováč mladší môžu do spisu nazrieť, urobiť fotokópiu a informácie dať k dispozícii médiám.

Poslanec Ján Sitek z opozičnej Pravej SNS tiež podporuje odtajnenie: „Nevidím v tom problém. Odtajniť môže spis iba ten, čo ho utajil. Teda riaditeľ SIS.“

Na odtajnenie spisov ešte minulý rok vyzýval aj otec exriaditeľa SIS Vladimír Lexa: „Premiér Dzurinda a poslanec Ján Langoš hovoria, že kauza triptych Klaňanie sa troch kráľov má byť čo najskôr uzavretá. Žiadam preto, a môj syn prostredníctvom mňa, aby bola odtajnená. Je na tom tajné to, že akéhosi falzifikátora nahováral na ten čin Ivan? Čo je na tejto kauze z malého Slovenska také tajné?“ povedal Lexa starší.

SkryťVypnúť reklamu

V októbri volal po odtajnení spisov aj Lexov advokát Juraj Trokan, podľa ktorého by ich zverejnenie dokázalo, že obvinenia proti jeho klientovi „stoja na vode“.

Autor: IGOR STUPŇAN, PETER TÓTH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 815
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 322
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 895
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 793
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 430
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 330
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 206
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 912
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu