FOTO - ARCHÍV AUTORA
Ťaženie predstaviteľov niektorých športových zväzov proti účasti svojich pretekárov na olympijských hrách v roku 1980 našlo živnú pôdu najmä v jazdeckom športe. Zapríčinila to skutočnosť, že väčšina špičkových jazdcov sa pretekala na koňoch patriacich bohatým sponzorom, ktorí neboli ochotní akceptovať konanie hier v komunistickej Moskve. Proti účasti sa však rázne postavili aj niektorí špičkoví pretekári, akými v tom čase boli olympijskí šampióni Christine Stückelbergerová, Reiner Klimke či Alvin Shockemöhle, ktorí vopred spochybňovali úroveň súťaží v novovybudovanom bitsevskom jazdeckom areáli.
Jednou z mála známych a úspešných pretekárok, ktorá o bojkote moskovských Hier nechcela ani počuť, bola dvadsaťštyriročná pekná rakúska drezúrna jazdkyňa Elizabeth Theurerová. Dcéra milionára z Achleitenu sa rok predtým v Aarhuse stala európskou šampiónkou, a pretože jej pätnásťročný hannoverský beluš Mon Cheri už mal koniec športovej kariéry na dosah, rozhodla sa v Moskve štartovať.
Jej prípravy na cestu do sovietskej metropoly sa niesli v znamení mediálneho tlaku, pohŕdania a odsudzovania. Prezident rakúskeho jazdeckého zväzu Fridolin Schindler vyhlásil: "Theurerová ťažko narušila reputáciu rakúskeho jazdectva." Nemecký olympijský víťaz, majster sveta a Európy Josef Neckermann označil jej rozhodnutie za "škandál". Napriek nežičlivej atmosfére sa Sissi pod vedením svojho trénera a snúbenca Hansa Maxa na hry poctivo pripravovala a keď jej Niki Lauda nezištne ponúkol, že ju aj s koňom z letiska v Linzi do Moskvy odvezie svojím dvojmotorovým Fokkerom, bola jej účasť v moskovskej drezúrnej súťaži jednotlivcov istá!
Prvého augusta 1980 sa na bicevskom drezúrnom obdĺžniku predstavilo dvanásť jazdcov zo 6 krajín, z ktorých však len reprezentant ZSSR Jurij Kovšov s Igrokom predstavovali solídnu medzinárodnú triedu. Sissi Theurerová s belušom Mon Cheri nad všetkými výkonnostne vyčnievala a zlatú olympijskú medailu získala s veľkým náskokom 70 bodov (1. Theurerová 1370, 2. Kovšov 1300, 3. Viktor Ugriumov -Škval 1234). Pre Rakúsko to bola jediná zlatá medaila a peknú Sissi nezmazateľný zápis do listiny víťazov olympijských hier!
Slávny automobilový pretekár a dvojnásobný majster sveta Niki Lauda potom svojím lietadlom doviezol Sissi s Mon Cheri z moskovského Šeremetevovho letiska späť do Linzu, kde stovky Rakúšanov pripravili olympijskej víťazke veľkolepé privítanie.
V súčasnosti Elizabeth Theurerová-Maxová žije v rodičovskom zámku v Achleitene, kde sa venuje svojej dcére Victorii a vedie aj tréningy popredných rakúskych drezúrnych jazdcov.
JURAJ GRESSNER