Brit Sebastian Coe (č. 254) zvíťazil na 1500 m pred svojím krajanom Stevenom Ovettom (je za ním skrytý). Podľa tipov malo byť popradie opačné. Na osemstovke, v ktorej bol pre zmenu favorita Coeho zdolal Ovett.
FOTO - ARCHÍV
Na olympiádu do Moskvy prišlo iba 80 krajín, menej ako do Ríma 1960. Účasť odrieklo 30 štátov a ďalších 33 vôbec nereagovalo na pozvánku. Mnohé západné krajiny takto protestovali proti sovietskej vojenskej intervencii v Afganistane v roku 1979.
Iniciatíva na bojkot Hier XXII. olympiády vzišla z washingtonského Bieleho domu od 39. prezidenta Spojených štátov amerických Jamesa Cartera. Principiálne sa úplne minula účinku, lebo ruské vojská, samozrejme, z Afganistanu neodtiahli. Nenašla ani plné pochopenie u spojencov USA zo Severoatlantického paktu (Carter poslal posolstvo nevyslať športovcov až 104 krajinám).
Heiden oponoval Carterovi
V západných demokraciách si samozrejme nemôžu vlády robiť, čo sa im zachce. Či sa Carterovi páčilo, alebo nie, rozhodnutie o vyslaní výprav na OH patrí Národným olympijským výborom. Americký napokon podľahol predovšetkým ekonomickému nátlaku. Športovci protestovali dosť výrazne. Keď Carter prijal úspešných amerických reprezentantov zo Zimných olympijských hier 1980 v Lake Placide, prečítal päťnásobný olympijský víťaz v rýchlokorčuľovaní Eric Heiden petíciu proti bojkotu.
V Európe neúčasť z voleja odmietli Francúzi. Britská olympijská asociácia tiež odhlasovala účasť, hoci konzervatívna vláda Margaret Thatcherovej bola najväčším Carterovým spojencom. Početnú výpravu z ostrovov zabezpečili zbierkami.
Vyhral budúci minister
V Moskve potom vyhral beh na 1500 metrov Sebastian Coe, neskorší minister športu a člen Dolnej snemovne britského parlamentu za Konzervatívnu stranu.
Celým menom Sebastian Newbold Coe lord Coe (*29. 9. 1956) rozhodne nemal prosovietske zmýšľanie. V knihe Nicholasa Masona z roku 1996: Olympiáda - cesta za zlatom však tvrdí: "Bojkot olympiády je prázdne gesto, ktoré poškodí mnohých ľudí, pre ktorých je práve táto udalosť cieľom ich dlhoročnej práce. Politika a ekonomika dnes ovplyvňujú každé dianie vo svete. V športe by však táto realita mala mať svoje hranice, ktoré sa nepriečia zdravému rozumu." Sebastian Coe je v súčasnosti na čele prípravného výboru londýnskej kandidatúry Hier 2012.
V Moskve štartovali aj Belgičania, Dáni, Holanďania, Portugalci, Španieli, Gréci, Taliani. Zo športovo silných krajín neprišli - okrem Američanov - reprezentanti Nemeckej spolkovej republiky, Japonska, Kanady, Kene, Nórska, Kórejskej republiky a Číny.
Víťaz Mennea: Prišiel som, lebo neznášam nátlak
Coe bol svetovým rekordérom na 800 metrov (1:41,73 vo Florencii) od roku 1981 do roku 1997. Talian Pietro Mennea (19,72 s) zase od roku 1979 do roku 1996. Tento rodák z Barletty (*28. 6. 1952) vyhral v Moskve svoje prvé a posledné olympijské zlato. "Do Moskvy som pricestoval, hoci som nebol v najlepšej forme. Mohol som účasť odriecť, ale sú veci, ktoré treba chrániť. Mennea nesmie chýbať na takomto veľkom podujatí. Chcel som dať príklad ostatným šampiónom, aby sa stretli a postavili proti všetkým formám nátlaku. Verím v silu športu, a najkrajšie ju zvýrazňujú olympijské hry," hovoril Talian po víťazstve v Moskve.
Prišiel Samaranch, hry sa zmenili
Moskva priniesla zmenu na šéfskom poste v medzinárodnom olympijskom hnutí. Dobráckeho írskeho lorda Michaela Kilanina vystriedal na 21 rokov lišiacky španielsky diplomat Juan Antonio Samaranch (bol dlhé roky veľvyslancom práve v Moskve). Počas jeho "vlády" Medzinárodný olympijský výbor úplne zmenil filozofiu. Už na kongrese v Baden-Badene 1981 zmizla z charty formulácia o amaterizme. OH otvorili všetkým športovcom. Z MOV sa stala bohatá organizácia ťažiaca z výrazného komerčného zamerania. Kde je hranica tohto postoja, je stále diskutovanou témou. Iste prináša mnohé negatíva, napríklad korupciu.
Kilanin odovzdával posledné zlaté medaily vo funkcii československým futbalistom, ktorí vo finále zdolali NDR Svobodovým gólom 1:0. Oporou bol brankár Lokomotívy Košice Stanislav Seman, na kraji obrany hral jeho klubový spoluhráč František Kunzo.
Hry XXII. olympiády - moskva 1980
Dátum konania: 19. júla - 3. augusta
Počet účastníkov: 5217, muži: 4099, ženy: 1118
Krajiny: 80
Športy: 21
Počet disciplín: 204
PORADIE KRAJÍN PODĽA MEDAILÍ
Z S B
1. ZSSR 80 69 46
2. NDR 47 37 42
3. Bulharsko 8 16 17
NAJÚSPEŠNEJŠÍ ŠPORTOVCI