BRATISLAVA - V augustový piatok trinásteho napochoduje pod aténsku Akropolu počtom najskromnejšia slovenská olympijská výprava v histórii. Slováci však na slávnostnom otvorení Hier XXVIII. olympiády nebudú kráčať len za vlastnou vlajkou. Najmenej ôsmi budú v kolíske olympiád reprezentovať inú krajinu, než tú, v ktorej sa narodili.
Čo meno, to osud. Doma odpísaní, ale aj doma a vo svete velebení. Športovci pred dôchodkom, ale aj na vrchole schopností. Outsideri aj favoriti. Takí, ktorí Slovensku chýbajú, aj takí, ktorí by v pôvodnej vlasti zrejme mali s nomináciou problémy.
Komárňanský štvorkajak dva roky s nikým vo svete neprehral. Percentuálne vyššiu šancu na zlatú medailu ako posádka tromfovej lode slovenskej flotily však napriek tomu bude mať ktosi iný - Gergely, krstným menom pôvodne Štefan, dnes István. Pred štyrmi rokmi v Sydney šliapal vodu v bránke slovenského mužstva, ktoré skončilo posledné, dvanáste. V Aténach bude v kádri najväčšieho favorita vodnopólového turnaja a obhajcu primátu, tímu Maďarska.
Jeden Gergely je málo
Zhodou okolností športovo vyrástol tam, kde Riszdorferovci, Bača či Vlček - v Komárne. Ešte na svetovom šampionáte 2001 reprezentoval Slovensko (skončilo jedenáste). Naše pólové mužstvo sa však medzi aténsku dvanástku nekvalifikovalo a Slovenský olympijský výbor vyslovil súhlas, aby Gergely na tohtoročnej olympiáde chytal za Maďarsko.
"Aj keby sme sa do Atén dostali, nemalo zmysel mu robiť prekážky," myslí si Ondrej Gajdáč, ktorý dvojmetrového brankára svojho času viedol v klube a potom aj v reprezentácii. "Za Maďarsko sa po mesiaci stal majstrom sveta a čochvíľa možno bude olympijský víťaz. To by ako brankár Slovenska zrejme ešte dlho nedosiahol. Dostal sa do reprezentácie krajiny, ktorá je svetovou špičkou. Slúži nám ku cti, že sme takého vychovali. V podmienkach, ktoré sú diametrálne iné, podstatne horšie ako v Maďarsku. Nemáme zlý káder, ale pólistu Gergelyových kvalít len jedného. Na veľký tím je to málo."
Čo hovorí Olympijská charta
"Pretekár, ktorý je štátnym príslušníkom súčasne dvoch alebo viacerých krajín, môže reprezentovať podľa svojho rozhodnutia jednu z nich. (...) Pretekár, ktorý už reprezentoval jednu krajinu na olympijských hrách, kontinentálnych alebo regionálnych hrách, alebo na svetových, či regionálnych šampionátoch a ktorý zmenil štátnu príslušnosť alebo žiada o novú štátnu príslušnosť, môže na OH reprezentovať svoju novú vlasť za predpokladu, že uplynuli najmenej tri roky odvtedy, čo naposledy reprezentoval svoju predchádzajúcu vlasť. Toto obdobie môže so súhlasom národných olympijských výborov a príslušnej medzinárodnej športovej federácie skrátiť alebo zrušiť výkonný výbor MOV."
Oblečú cudzí dres
- Ľuboš Čikel (28 r., zápasenie) - Rakúsko
- Štefan Gergely (27 r., vodné pólo) - Maďarsko
- Zuzana Hlavoňová (31 r., atletika) - Česko
- Andrej Kravárik (33 r., volejbal) - Grécko
- Semír Pepic (31 r., džudo) - Austrália
- Ján Svorada (35 r., cyklistika) - Česko
- Róbert Štefko (36 r., atletika) - Česko
- Radovan Valach (28 r., zápasenie) - Rakúsko