kvalitných odborníkov.
Na riziká finančnej závislosti regulátora od rezortného ministerstva, ktoré zastupuje štát v bývalom štátnom monopole, Slovak Telecome, Luknár upozorňuje už od jeho vzniku. Napríklad vlani úrad do štátnej kasy priniesol miesto 205 až 300 miliónov korún, pričom na tohtoročné fungovanie dostal približne 108 miliónov korún. "Z týchto peňazí si nemôžeme dovoliť prenajať poradenské spoločnosti ani zaplatiť našich odborníkov. Tí radšej odídu do komerčnej sféry, kde ich dokážu zaplatiť," hovorí Luknár.
"Kým bude mať úrad štatút orgánu štátnej správy, musia platiť príslušné mzdové predpisy a nedostatok špičkových odborníkov bude pretrvávať," myslí si predseda telekomunikačného úradu Milan Luknár. FOTO - SME PAVOL FUNTAL |
Predseda úradu tvrdí, že chyby v rozhodnutiach podľa neho spôsobuje práve nedostatok špičkových odborníkov. V tejto súvislosti však upozorňuje, že zo zákona by úrad mal dostať zo štátneho rozpočtu toľko, aby dokázal efektívne fungovať. "Kým bude mať úrad štatút orgánu štátnej správy, musia platiť príslušné mzdové predpisy a nedostatok špičkových odborníkov bude pretrvávať," myslí si Luknár.
Dôvodom poldruharočného ustrnutia liberalizácie telekomunikačného trhu bol podľa šéfa Telekomunikačného úradu zle postavený zákon, ktorý platil do konca minulého roka. "Regulátor si pri rozhodovaní nemôže dovoliť obchádzať zákon," tvrdí. Rovnako platná právna úprava predpisuje určité procedúry a úrad ich musí dodržať. Preto podľa Luknára takmer pol roka trvalo, kým regulátor začal vydávať kľúčové rozhodnutia, ktoré by mali liberalizáciu v krátkom čase opäť oživiť.
Telekomunikačný úrad má problémy aj s vydávaním vykonávacích predpisov k zákonu. Podľa ústavy v nich totiž nemôže ukladať povinnosti. "Operátori budú vyhlášky rešpektovať, len pokiaľ budú musieť," hovorí Luknár.
Asociácia telekomunikačných operátorov úradu vyčíta aj to, že si nesplnil zákonnú povinnosť a namiesto všetkých relevantných trhov zanalyzoval len tri, navyše menej významné. Šéf úradu je však presvedčený o opaku. "Tri relevantné trhy, o ktorých sme rozhodli, sú z hľadiska regulácie prepojenia najdôležitejšie a zanalyzovať všetkých osemnásť v priebehu pol roka prakticky nebolo možné," tvrdí Luknár. V Európskej únii podľa neho dodnes v podstate žiadny členský štát neuskutočnil kompletnú analýzu relevantných trhov.
Na margo kritiky pokutovaných alternatívnych operátorov poukazujúcich na dvojaký meter pri rozhodovaní o priestupkoch Slovak Telecomu a jeho konkurencie Luknár uznal, že úrad v minulosti na niektoré podnety nedostatočne reagoval a poznamenal, že dotknuté firmy sa môžu proti tomuto rozhodnutiu odvolať. "Žiadna spoločnosť však nesmie svoje podnikateľské aktivity vykonávať v rozpore s podmienkami udelenej licencie," uzavrel Luknár.