FOTO - ARCHÍV TASR |
Europoslankyňa za KDH Anna Záborská by mala byť dnes zvolená za predsedníčku výboru Európskeho parlamentu pre práva žien a rovnosť pohlaví. Jej nominácia sa v piatok skomplikovala po tom, čo niektoré eurposlankyne dostali informácie, že Záborská mala vyjadrenia, ktoré sú proti rovnosti šancí.
Pochybnosti o Záborskej vyslovila ako prvá nemecká poslankyňa Lissy Grönerová, keď si v slovenských médiách overovala Záborskej názory. Myslí si, že ľudovci by mali ponúknuť iného kandidáta.
Europoslankyňa Monika Beňová zo Smeru povedala, že Záborská pyká za politiku KDH.
"Je to odpoveď na aktivity ministrov KDH a vo všeobecnosti na agendu KDH. Oni sú absolútne otvorene proti rovnosti príležitostí," povedala.
Beňová je presvedčená, že KDH je "radikálnejšie" ako jej partnerské strany na Západe, ako napríklad CDU, ktoré sú "modernejšie". Prekvapilo ju, že Záborská vôbec prejavila záujem o tento výbor, o ktorom je známe, že "sú tam veľmi silné názory na rovnosť príležitostí a akceptáciu homosexuálov".
Poslankyňa ANO Eva Černá povedala, že si Záborskú váži, ale "ideologicky" sa rozchádzajú. Okrem toho je podľa nej Záborská známa skôr v kresťanských kruhoch, ale "nie v organizáciách ktoré sa starajú o práva žien, o týrané ženy a rovnosť šancí".
Zhovárali sme sa s europoslankyňou za Kresťanskodemokratiské hnutie ANNOU ZÁBORSKOU.
Ako si vysvetľujete výhrady ženských mimovládnych organizácií na Slovensku?
Nečudujem sa, že nemali dostatok informácií ženy, ktoré sú v Európskom parlamente. Ak si prečítajú nejaký článok v novinách bez toho, že by ma bližšie poznali, môžu zareagovať tak, že odložili hlasovanie. Je však pre mňa nepochopiteľné, že sa zo Slovenska ozývajú hlasy, ktoré sú proti mne. Stretla som sa aj s organizáciou Urobme to, vychádzali sme korektne. Nikdy som nevystupovala proti ženám, nespochybňovala skutočnosť, že by nemali mať rovnaké šance na ktoromkoľvek poste ako muži. Ako keby sa snažili možno tú počiatočnú neistotu, ktorá bola v Európskom parlamente, zneužiť. Aj v témach interrupcií na slovenskej politickej scéne boli moje reakcie skôr za dieťa ako proti ženám.
Vyčíta sa vám výrok, že učitelia by nemali byť homosexuáli. Čo s tým?
Povedala som, že ide o diskrimináciu. Veľmi jasne som špecifikovala, že určitá skupina homosexuálov, ktorá sa nedištancuje od ich hepeningov, ktoré sú pohoršujúce a poburujúce, nemôže pôsobiť na poste, kde sa vychovávajú deti. Som zásadne proti diskriminácii v akejkoľvek oblasti či je náboženská, rasová, alebo sexuálna. Aj v Zákonníku práce sa hovorí, že zamestnávateľ nemá právo pýtať sa na sexuálnu orientáciu, a to platí aj o učiteľovi. Ak učiteľ nedáva navonok svoje sklony, ktoré by ovplyvňovali deti v negatívnom zmysle slova, tak zamestnávateľ nemá právo sa ho na to spýtať, a za toto sme v parlamente hlasovali.
Tradíciou bolo, že na čele eurovýboru pre rovnosť šancí nebol konzervatívec. Nevyplývajú obavy z toho?
Žiaden výbor nie je vopred vyhradený niektorej frakcii. Nemyslím si, že konzervatívne názory, na ktorých bola únia založená, by sa mali postupne z Európy vytláčať. Tí, ktorí vystupujú proti mne, majú plné ústa rovnosti šancí, ale sami svojím konaním popierajú to, že mám rovnaké šance ako hociktorá liberálna alebo socialistická žena. Nehovorím, že ja ten svoj názor napríklad na homosexuálov-učiteľov budem vo výbore tvrdošijne zastávať. Sú podstatne dôležitejšie témy, na ktoré môžeme s týmito ženami nájsť spoločnú reč a urobiť veľa dobrého.
Ukazuje sa, že odpor voči vám je dôsledkom politiky KDH. Súhlasíte s tým?
Je možné, že sa k mojej osobe zosobnili aj stanoviská k strane, za ktorú som kandidovala.
Prijímate argument odporcov, že reprezentujete katolícke hodnoty?
Ako by toto malo byť niečo zlé! Niekto, kto reprezentuje katolícke hodnoty, nemá právo byť predsedom výboru Európskeho parlamentu? Ja to považujem za vrchol netolerancie.
Ako bude teda prakticky vyzerať vaša voľba?
Prišli za mnou ľudia z frakcie, že dohody platia a dnes budem zvolená. Výbor pre práva žien a rovnosť pohlaví bol doteraz v rukách liberálnych alebo socialistických žien. Bolo to teda pre ne niečo nové a možno sa zľakli. Beriem to ako normálnu vec, lebo ma nepoznali. Na začiatku sme si povedali, čo si kto myslí a spolupráca bude do budúcnosti dobrá. Čudujem sa však, že polienka na oheň prikladajú ľudia zo Slovenska. Prepáčte, ale vrátane novinárov! Napríklad, keď sa ma pýtajú, prečo ma nezvolili. Veď ma ani nevolili, len sa odložilo hlasovanie na dnešok!
Dnes vás teda zvolia.
Mali by ma zvoliť. Bola som veľmi príjemne prekvapená reakciou ľudoveckej frakcie, že sa všetci za mňa stopercentne postavili. Tajne som dúfala, že v slovenských novinách skôr odznie, ako sa opovážili voči kandidátovi z malej krajiny nedodržať dohody. Reakcie sú však opačné.