Princ Charles pred novou verziou Starého mosta v Mostare. FOTO - ČTK/AP |
V bosnianskom Mostare sa včera od rána rozliehala hudba najrôznejších kapiel. Všetky mierili k miestu, kde stával slávny Starý most cez rieku Neretvu zo 16. storočia. Most pred 11 rokmi počas vojny v Bosne a Hercegovine zničili chorvátske tanky. Včera slávnostne otvorili jeho zrekonštruovanú verziu.
Do mesta, ktoré je stále rozdelené riekou na chorvátsku a bosniansko-moslimskú časť, včera pricestovalo 50 zahraničných delegácií. Po Mostare sa prechádzal nasledovník britského trónu princ Charles, prezidenti Albánska, Bulharska, Chorvátska, Srbska a Čiernej Hory, ministri zahraničia Česka, Francúzska, Talianska a Holandska.
Dopoludnia sa konalo slávnostné zasadanie chorvátskych, bosnianskych a srbských mestských poslancov. Za veľkého záujmu miestnych obyvateľov potom oficiálne odhaľovali obnovené pamiatky po celom meste. Vrcholom bolo večerné otvorenie znovu postaveného Starého mosta. Nad mestom vystreľoval ohňostroj.
Obnova legendárneho Starého mosta stála vyše 12 miliónov eur, ktoré prišli prevažne z medzinárodných zdrojov. Obyvatelia dúfajú, že okrem zlepšenia komunikácie medzi dvoma brehmi rieky a sprístupnenia východnej moslimskej časti mesta pritiahne 29-metrový most turistov a otvorí im peňaženky.
V deň otvorenia mosta sa to podarilo - orientálne uličky východného Mostaru napriek spare praskali vo švíkoch. "Ja aj Mostar sme sa znovu narodili," hovoril moslimský taxikár Rusem Srakič.
Mnohí Mostarčania sú však skeptickí. Tvrdia, že krásna kópia sama rany z vojny nezacelí. "Je tu ešte toľko vecí, čo treba opraviť," povedala Chorvátka Andjela, ktorá sa ešte stále odmieta vrátiť do svojho domu v moslimskej časti Mostaru.
Autor: čtk, zo