Sudánsky chlapec pasie niekoľko zvierat, ktoré vydržali útek z rodného Darfúru do utečeneckého tábora na hranici s Čadom. FOTO - REUTERS
ského obyvateľstva. Americký Kongres zároveň schválil vyhlásenie, ktoré kvalifikuje akcie milícií v Darfúre ako genocídu.
Britský premiér Tony Blair niekoľko hodín predtým vyhlásil, že nevylučuje možnosť vojenskej intervencie na zastavenie terorizovania civilného obyvateľstva v Darfúre.
Londýn, Washington aj OSN sa ocitli medzi dvoma kameňmi. Z jednej strany ich tlačí stále väčšia nevôľa verejnosti proti zásahu proti irackému režimu a na druhej strane je tu obava, aby to nedopadlo ako pri genocíde v Rwande v roku 1994. Medzinárodná komunita vtedy so zákrokom váhala, až bolo na zastavenie masového vyvražďovania neskoro. Vyhlásenie o genocíde v Darfúre však zatiaľ formálne nepotvrdila americká vláda, OSN ani humanitárne organizácie v oblasti.
"Tento nátlak sa nápadne podobá na tlak vyvíjaný na Irak pred vojnou," zareagoval na hrozby sudánsky minister zahraničia Osman Ismail. "O dva mesiace by ľudia v Darfúre začali cudzie sily považovať za okupačné jednotky," dodal.
Návrh rezolúcie, ktorú predložili Spojené štáty, bližšie nešpecifikuje, o aké sankcie by malo ísť, ale požaduje okamžité zbrojné embargo. Aký význam má však tlačiť na Chartúm, aby odzbrojil milície, ktoré prednedávnom sám vybavil zbraňami, pýtali sa novinári. "Keď im ich dali, môžu im ich aj vziať," odpovedal americký minister zahraničia Colin Powell, ktorý tým sudánsku vládu otvorene obvinil zo spoluzodpovednosti za konflikt.
Zádrhom v odhlasovaní rezolúcie by mohli byť Rusko, Pakistan a Čína, ktorým sa takýto tlak na Chartúm nepáči.
Dlhoročný konflikt medzi arabskými nomádmi a africkými roľníkmi naplno prepukol vo februári 2003. Zatiaľ si vyžiadal 30-tisíc životov, tisíce znásilnení, vyše milióna ľudí opustilo domovy.
Sudánska vláda čelí obvineniam, že tajne podporuje arabské milície. Tá všetko odmieta a tvrdí, že si s masakrami dokáže poradiť - v Darfúre už exemplárne odsúdili siedmich ľudí za spoluprácu s arabskými milíciami na popravu alebo amputáciu končatín. Polícia sa chváli stovkami zadržaných. Podľa humanitárnych pracovníkov však ide len o vreckových zlodejov, ktorých potrestaním sa sudánski politici chvália pred svetom. Ozbrojenci v Dafrúre zatiaľ tento týždeň spravili ďalšie dva úspešné nájazdy na civilistov. (zo, reuters)