Špidla už sľúbil, že sa angličtinu do pol roka doučí. Mandelson (vpravo) to má jednoduchšie. FOTO - ČTK, REUTERS
Čo môže mať spoločné Vladimír Špidla, ktorý práve končí ako premiér v Českej republike, a britský poslanec Peter Mandelson, známy ako architekt novej labouristickej politiky?
Pred mesiacom by hľadanie spoločného menovateľa mohlo spôsobiť isté ťažkosti, dnes je to už pomerne jednoduché. Českí sociálni demokrati aj britskí labouristi sa rozhodli, že vyšlú tieto politické ťažké váhy do Bruselu. Za eurokomisárov. Usúdili, že domáce parlamenty by boli pre ich figúru príliš malé.
Nový predseda Európskej komisie José Barroso práve zostavuje nový tím. Česi aj Briti vysielajú kandidátov, ktorí sa mu budú odmietať len ťažko.
Brusel sa výrazným politikom nebráni. Často kritizovanej komisii dávajú špičkoví politici vážnosť, skúsenosti a prinajmenšom zdanie kompetentnosti. S menším porozumením sa vysielajúca krajina stretáva, ak vyšle nového eurokomisára len preto, aby sa ho doma zbavila, odmenila ho, či odškodnila. Zdá sa však, že aj to je prípad Špidlu a Mandelsona.
Český kandidát na eurokomisára má navyše oproti britskému kandidátovi o jeden vážny handicap viac: Mandelson hovorí výrazne lepšie po anglicky.
Česko
Česko si výberom prvého eurokomisára vo februári tohto roka spravilo hanbu. Miloš Kužvart po pár dňoch sám zistil, že ho sociálni demokrati pretlačili na post, na ktorý nestačí. Z Bruselu sa sám stiahol s trápnymi výhovorkami, že doma necíti podporu.
Záchrancom sa stal Pavel Telička, kariérny diplomat, ktorý vyjednával podmienky českého vstupu do únie. Napriek tomu v novembri v novej Barrosovej komisii nebude.
O Špidlovi ako eurokomisárovi sa špekulovalo už niekoľko dní a koaličné strany, ktoré nanovo zostavujú vládu, ho včera ako kandidáta podporili. Paradoxom je, že Špidla Teličku sám do funkcie presadzoval a teraz ho vystrieda. Opozícia už včera upozorňovala, že Špidla nie je dostatočne jazykovo vybavený. Z troch rokovacích jazykov (angličtina, francúzština, nemčina) naozaj dobre ovláda len francúzštinu, ale bruselský život si viac žiada angličtinu.
Brusel Špidlu istotne neprijme zle, v únii je známy ako presvedčený Európan a priateľ nemecko-francúzskej federalistickej koncepcie. Ako si však poradí politik s tvárou a vystupovaním solídneho úradníka s postom komisára?
Veľká Británia
Mandelson je úplne iný prípad. Británia sa zaujíma o post, na ktorom by zodpovedal aj za dane - Briti nechcú o ich harmonizácii ani počuť. Blízky priateľ Tonyho Blaira pomáhal premiérovi na ceste hore, dvakrát ho za to odmenil ministerským kreslom a dvakrát musel po škandáloch odstúpiť. Ide o proeurópskeho politika, podporuje zavedenie eura v Británii.
Keď Blair tvrdí, že Mandelson má tie správne schopnosti a kontakty, nemýli sa. Verí, že by mohol pomôcť aj v kľúčovom referende o európskej ústave, ktoré bude zrejme v roku 2006. Jeho minulosť však vzbudzuje rozpaky.
Prvýkrát z vlády odišiel, keď nedokázal vysvetliť pôvod pôžičky na dom, druhýkrát, keď vybavoval pasy spriazneným indickým priateľom - obchodníkom. To nie je pre nového komisára (Santerova komisia už pre korupciu musela podať demisiu) najlepšia vizitka.