Ako došlo k vražde na Prístavnom moste: čierne Porche zastalo na križovatke, kde bola značka Stop a zároveň cestou prechádzali autá, takže nemohlo prejsť. Za ním zastala bordová Octavia, ktorej posádku polícia vyzýva, aby sa prihlásila. Za ňou zastalo auto s vrahmi. Vystúpili z auta, obišli Octaviu, zastrelili Petra H. a Gejzu V., sadli do auta a odišli. Posádka v Octavii musela všetko vidieť. Polícia nevylučuje ani verziu, že ľudia v Octavii boli spojenci vrahov alebo aj zavraždených, takže sa radšej nehlásia. Otázne je aj to, či sa mala vražda odohrať na tejto križovatke. Ak by totiž cez ulicu neišli autá, je pravdepodobné, že dvaja zavraždení by nezastavili, hoci je tam značka Stop a len by išli rovno ďalej. Svedkovia sa majú prihlásiť na policajné číslo 09610 52161
BRATISLAVA - Polícia už niekoľko týždňov pátra po posádke auta, ktorá bola svedkami jednej z mafiánskych vrážd. Ľudia v bordovej Octavii podľa polície videli, ako boli v nedeľu podvečer 6. júna na Prístavnom moste v Bratislave zavraždení Peter H., prezývaný Havel, a Gejza V.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak je však skeptický. Myslí si, že ak sa svedkovia neprihlásili doteraz, už sa asi neprihlásia. Svedkovia sa podľa viceprezidenta hlásia veľmi zriedka. "Aj pri bežných trestných činoch, krádežiach alebo ublíženiach na zdraví, sa málokedy stane, že niekto svedčí. Ľudia skôr hovoria, že si nepamätajú, že nič nevideli, do ničoho sa nechcú miešať. Svedkovia sa prihlásia, až keď im niečo hrozí. Napríklad vražda, a nevedia sa s tým vyrovnať."
Mnohí svedkovia sa boja, lebo si myslia, že polícia im nezaručí bezpečnosť. Spišiak hovorí, že to tak nie je.
"Napríklad v prípade vraždy na Prístavnom moste by sa dal využiť inštitút utajeného svedka." Páchateľ by sa nikdy nedozvedel meno svedka - ani na súde. Polícia by ho nemusela ani chrániť, lebo by nikto nevedel, o koho ide, keďže je to len náhodný okoloidúci.
Okrem utajených svedkov existujú aj chránení svedkovia. Takáta forma sa využíva vtedy, ak je z výpovede svedka zrejmé, o koho ide. Spišiak povedal, že o utajenie môže požiadať ktokoľvek, ak mu hrozí nebezpečenstvo. S páchateľom sa svedok nestretne ani na súde. Môže svedčiť napríklad cez videozáznam, ako to bolo v procese s Mikulášom Černákom.
Ľudia sa boja svedčiť aj preto, že sa stretnú s páchateľom zoči-voči. Polícia však na identifikáciu používa aj sklo, cez ktoré vidieť len z jednej strany, najmä pri identifikovaní páchateľov organizovanej trestnej činnosti.
"Takéto sklá máme na krajských riaditeľstvách policajného zboru. Sú to dve miestnosti, v jednej je páchateľ, v druhej je svedok," hovorí Ľudmila Miklovičová z tlačového oddelenia ministerstva vnútra. Sklo sa môže používať aj pri bežných trestných činoch, ak si to svedok vyžiada. (mož)