Slovenské nemocnice majú klimatizáciu najčastejšie len na operačných sálach. Horúčavu, ktorá podľa lekárov hojenie rán nekomplikuje, riešia tak, že robia prievan. FOTO SME - PAVOL MAJER
nemocníc nemá klimatizáciu, lekári aj pacienti sa potia.
V Galante je klimatizácia iba v operačnej miestnosti. "Je asi z roku 1982, takže niekedy tam je štyridsať stupňov," hovorí lekár. Niektorí musia mať okrem operačných plášťov aj protiröntgenové olovené plášte, ktoré chránia pred žiarením. Hovoria, že sú ako v saune.
Zverejniť meno nechce žiadny z lekárov. Redukujú sa stavy a oni vraj nechcú prísť o miesto. "Nie som riaditeľ, takže môžem len povedať - máme veľa ventilátorov, je super klimatizácia, všetko je v poriadku," povedal jeden z lekárov v desaťposchodovej lôžkovej časti nemocnice. Iný lekár hovorí, že nejaký ventilátor na oddelení mali, ale pred rokmi zhorel. Pacienti sa podľa neho zatiaľ nesťažujú. "Zavodňujeme ich, musíme dávať pozor hlavne na starších, ktorí radi zabúdajú na pitie."
Rámy okien v nemocnici sú železné. Keď sa do nich oprie slnko, hrejú dovnútra ako radiátory. Lekárka z ambulancie na prízemí tvrdí, že má vo svojej ambulancii v lete veľmi teplo a v zime veľkú zimu.
Problémy s oknami majú aj na niektorých oddeleniach v Dunajskej Strede. V drevených oknách sú škáry a aby v zime cez ne neprefukovalo, museli ich zalepiť. V lete sa zalepené okná otvoriť nedajú, otvárajú teda aspoň balkónové dvere.
Primár jedného z oddelení má otvorené dvere a v nich zaseknuté staré kreslo, aby ich prievan nezabuchol. Vnútri je cez tridsať stupňov. Asi polovica pacientov v izbách polihuje a posedáva v trenírkach, slipoch, väčšinou neprikrytí. Jeden pacient spal v trenkách v kresle pod oknom, ďalší ležal opačne. "Pre pacientov je to určite nepríjemné, ale to je leto," hovorí lekár. Podľa neho je šťastie, že v nemocnici je málo ľudí. Vždy okolo Vianoc a cez letné prázdniny je jeho oddelenie prázdnejšie. "Pacienti sa zatiaľ nesťažujú, tu dolu na juhu sú na teplo zvyknutí. Keď osem hodín pracujú na poli na slnku, teplo v nemocnici ich neprekvapí. A pri práci v skleníku je ešte oveľa teplejšie," hovorí lekár.
Klimatizácia je vraj iba v operačnej sále. V nemocnici nemajú ani ventilátory. "Kde to žijete? Ventilátory!" prekvapene pozerá sestrička na chodbe.
V bratislavskej nemocnici na Kramároch je počas dňa taká horúčava, že vyjsť von, keď je hoci tridsať stupňov, pôsobí ako osvieženie. Na šiestom poschodí práve maľujú steny, postele sú vyvlečené na chodbu, zápach z farby stúpa až hore k pôrodnici.
Na chodbe pôrodnice stojí mamička s rodičmi, ktorí ju prišli pozrieť. "Je veľmi teplo, ale pre bábätká nie je dobre, keď je prievan. Takže klimatizáciu by sme asi nezapínali, aj keby bola. Máme otvorené okno, to je všetko," hovorí.
Na ďalšom poschodí sedí pacientka na chodbe s návštevou. "Väčšina izieb je otočených na slnečnú stranu. Ja mám posteľ priamo pod oknom, je tam na nevydržanie. Tu je klimatizácia iba na siedmom poschodí na chirurgii. My máme deň-noc otvorené okno. Včera prišiel lekár na vizitu v tielku a trenírkach," hovorí pacientka.
Podobne je aj v ďalšej bratislavskej nemocnici v Ružinove. "Tam aj majú klimatizáciu, ale nemohli sme ju spustiť, aby dieťa neprechladlo. Ja som sa pýtala domov skôr, lebo tam som už skoro umierala od horúčavy," povedala mamička, ktorá ležala v nadštandardnej izbe s klimatizáciou. "Keď bolo neznesiteľne, bábätká sme dali na chodbu, po etapách sme izby vetrali a bábätká zvážali späť. Najhoršie to bolo od tretej do siedmej, všetko to tam vrelo."
Prievan robievajú popoludní aj v nemocnici v Banskej Štiavnici. Nemocnica stojí na kopci a slnko sa sem opiera práve popoludní. Klimatizáciu má iba operačná sála, röntgen a intenzívka, ostatné izby ani ambulancie ju nemajú.
"Najhoršie sú na tom izby, kde popoludní priamo svieti slnko. Našťastie, všetky izby majú rolety a žalúzie, takže ich zaťahujeme a robíme prievan," hovorí riaditeľ nemocnice Martin Mačaj.
RICHARD FILIPKO, eta