Pôvod má v Severnej Amerike. Na Slovensko sa dostala až po roku 1950. Rozšírená je v nížinách južného Slovenska. Nájsť sa dá na opustených plochách v blízkosti železníc, ciest a priemyselných závodov. Na poliach rastie ako burina.
Peľ ambrózie je alergénny. Nevyniká silným účinkom, ale tým, že predlžuje obdobie záťaže alergikov. Kým väčšina pôvodných alergénnych rastlín na Slovensku pôsobí na jar a skoré leto, ambrózia pôsobí až do jesene. To isté platí aj o väčšine ostatných pre Slovensko netypických alergénnych rastlín.
Boľševník obrovský
Patrí k mrkvovitým rastlinám, ale dorastá až do výšky troch metrov. Hrúbka stonky dosahuje až 12 centimetrov. Pri poškodení z rastliny vyteká silno toxická šťava. Jej účinky sú veľmi podobné yperitu, ktorý bol ako chemická zbraň použitý počas prvej svetovej vojny. Účinky šťavy výrazne posilňuje slnečné svetlo.
Boľševník pochádza z Kaukazu, a preto je nebezpečný najmä pre horské oblasti. V nížinách jeho výskyt zatiaľ nezaznamenali. Na Slovensku sa prvýkrát objavil v roku 1963. Bol dovezený ako okrasná rastlina a unikol do voľnej prírody. Rastie najmä na okraji lesov a brehoch potokov.
Roripovník východný
Táto rastlina pochádza z Arménska. V Európe sa objavila už po roku 1850, ale u nás sa výrazne rozšírila až v minulom storočí. Semená roripovníka sa k nám dostávali v dodávkach obilia zo Sovietskeho zväzu od začiatku 50. rokov.
To je dôvod, prečo sa spočiatku šíril najmä v okolí železnice. Teraz už rastie prakticky na celom území Slovenska v okolí vodných tokov od nížin až po vysoké polohy.
Ježatec laločnatý
U nás je rozšírený najmä v nížinách pozdĺž prakticky všetkých väčších riek. V roku 1950 bol výskyt zaznamenaný iba na štyroch miestach. Rastlina pochádza z Ameriky, v Európe sa prvýkrát objavila v Rumunsku v roku 1905.
Ježatec je nebezpečný tým, že je to bylinná liana, ktorá prerastá všetky naše pôvodné druhy na brehoch riek. Všetko pod sebou zadusí a tým vytláča pôvodné druhy rastlín. Podobne ako boľševník sa aj ježatec dostal k nám ako okrasná rastlina a začal sa nekontrolovateľne šíriť. (rp)