BRATISLAVA - Počas horúcich letných dní hrozí, že sa vo vodných plochách premnožia sinice. Prejaví sa to zeleným povlakom na hladine. "Chápeme ich ako masívny výskyt vodných mikroorganizmov," vysvetľuje odborník na sinice zo Slovenskej akadémie vied František Hnidák.
Sinice sú toxické a Hnidák ich označil za najjedovatejšie organizmy v celej rastlinnej ríši. Ich jed je dokonca silnejší ako húb. "Produkujú rozličné jedy, pri rozklade buniek vylučujú najmä nervové a pečeňové jedy," hovorí.
U ľudí pri kúpaní môžu vyvolať alergické reakcie či hnačkové ochorenia. Smrteľne nebezpečné by sa mohli stať pri pití kontaminovanej vody. "Sú známe prípady, keď sa dobytok vo Švajčiarsku napil vody, kde bola sinica rozmnožená a všetkých 16 kusov stáda podochlo," uviedol príklad Hnidák. Podobne môžu byť ohrozené napríklad psy aj vtáky.
FOTO - ARCHÍV
Sinice na hladine stojatých vôd často vytvoria takzvané koláče smrti. Pri svojom rozklade dokážu úplne vyčerpať kyslík z vody, čo zabije všetky vodné živočíchy.
V Česku sa pred dvoma rokmi uskutočnil prieskum. Podľa neho až v 85 percentách všetkých vodných nádrží boli sinice vo zvýšenej miere. U nás taký prieskum neexistuje. Pre priaznivé podmienky sa však sinice premnožili aj v pomerne čistých vodách, aké majú Liptovská Mara a Oravská priehrada. V roku 2002 mali problémy aj Slnečné jazerá pri Senci.
Hnidák priznáva, že aj vo svete sú sinice problém, ktorý, "zdá sa, narastá a neustupuje".
Autor: rp