FOTO - ARCHÍV
Jednou z rastlín, ktorá patrí k tým menej nebezpečným, je pohánkovec. Rozšíril sa v povodí Váhu a na mnohých miestach úplne vytlačil pôvodnú vegetáciu. "Likvidácia je veľmi ťažká, pretože sme nestihli prvú fázu, keď by to bolo efektívne. Teraz už chytáme mačku za chvost," povedal Ivan Jarolímek z botanického ústavu SAV.
Technický námestník Povodia Váhu Ladislav Kyšela hovorí, že okrem mechanického ničenia sa snažia aj postrekovať, ale priznáva, že "veľmi úspešní nie sme".
Samotná rastlina nie je pre Povodie nebezpečná, ale zákon o životnom prostredí prikazuje majiteľom pozemkov likvidovať každú cudziu rastlinu.
O tejto povinnosti málokto vie, ale aj keby vedel, problémom sú peniaze. Likvidácia cudzích druhov je veľmi náročná, často sa šíria semenami a zároveň aj koreňmi.
Ľudia si dokonca bežne pestujú pre ekosystém nebezpečné rastliny v záhradách ako okrasné, aj keď to zákon zakazuje. Takto sa do voľnej prírody dostal aj ježatec pôvodom z Ameriky. Je už rozšírený po celom Slovensku pri väčších riekach. Obrastie pôvodné rastliny a všetko pod sebou zadusí. V roku 1950 sa pritom vyskytoval na Slovensku iba na štyroch miestach.