S vojakmi odchádzajúcimi do Iraku sa lúčili rodiny aj priatelia. FOTO TASR - HENRICH MIŠOVIČ
"Sme pripravení tak, ako sa len dalo," povedal nový veliteľ kontingentu podplukovník Anton Sedláček. Jednotka bude podľa neho znovu pôsobiť hlavne blízko Hilly, ale i v celom južnom sektore, ktorý patrí pod poľské velenie.
Vojaci sa pripravovali na misiu dva mesiace, niektorí z nich už v zahraničí slúžili. Záujem o účasť v slovenskej ženijnej jednotke, ktorá sa v Iraku sústredí hlavne na likvidovanie mín, klesol. Z doterajšieho takmer stočlenného osadenstva chcelo zostať v Iraku len šesť vojakov.
Zástupca náčelníka generálneho štábu generálmajor Peter Novotňák pripustil, že pod menší záujem o službu v Iraku sa podpísala i júnová smrť trojice slovenských vojakov po mínometnom útoku. "Ľudia si viac uvedomujú nebezpečie týchto mierových misií," povedal.
Vojakov vraj sklamalo aj to, že sľúbené dolárové prémie sa im zdaňujú. Okrem bežnej mzdy vojaci za službu v Iraku dostávajú mesačné príplatky do výšky 3000 dolárov, z nich im strhávajú devätnásťpercentnú daň z príjmu.
"Pocity sú zmiešané, je to skôr obava z neznámeho," prezradil jeden z budúcich účastníkov misie, ktorý nesmel uviesť meno. "Rodičia majú strach, ale nedávajú to najavo," poznamenal vojak, ktorý si službu v medzinárodných jednotkách vyskúšal už v Eritrei. (čtk)