Podľa Pirošíka prístup k informáciám môže mať občan formou sprístupnenia alebo zverejnenia. Zverejniť znamená, že informácia je napríklad na internete a občan si môže na ňu kedykoľvek kliknúť. Ak sa však informácia poskytuje sprístupnením, vtedy musí občan postupovať oficiálne podľa infozákona. Musí si podať žiadosť na úrad, v tomto prípade na ministerstvo hospodárstva, ktoré má desať dní na rozhodnutie.
Na poznámku, že posledným rozhodnutím vlády sa občanom skomplikoval prístup k zmluvám s Kia, Pirošík poznamenal, že sa síce skomplikoval, ale "nie je to postup v rozpore so zákonom".
"Je to paradoxný krok. Vláda fakticky dala prednosť želaniu investora pred zákonnou povinnosťou," povedal právnik Peter Wilfling, ktorý krok vlády vníma ako snahu o ústretový krok voči investorovi, ale obáva sa, že bude zlým signálom na zverejňovanie budúcich zmlúv.
Podľa Wilflinga je teraz nejasné, či vláda zrušila len uznesenie týkajúce sa zverejnenia zmlúv na internete, "alebo úplne zmenila svoj nedávno prijatý právny názor, podľa ktorého majú byť zmluvy verejné". Tento názor vláda schválila už skôr na podnet analýzy ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. (sp, miš)