tva.
Podľa nej však dokument ostáva verejne prístupný. "Išlo skôr o gesto investorovi," povedal včera minister financií Ivan Mikloš. Napriek tomu má obyčajný človek sťaženú pozíciu, ak by chcel zmluvu čítať. Musel by totiž podať písomnú žiadosť na ministerstvo hospodárstva.
O stiahnutie z internetu požiadali vládu predstavitelia Hyundai/Kia. Podľa generálneho manažéra investičného projektu Stanislava Vinca sa automobilke nepáčilo, akou formou bola zmluva zverejnená a ako o nej médiá informovali.
Po zverejnení sa ozvali kritické hlasy poukazujúce na to, že podmienky sú pre Slovensko nevýhodné.
Vinc hovorí, že zverejnenie bolo chybou. "Rokujeme aj s inými investormi a teraz všetci môžu žiadať obdobné podmienky. Dobrý návod na to teraz jasne videli," povedal agentúre TASR.
Pre mnohých politikov bolo napriek tomu rozhodnutie vlády prekvapením. Podobne sa vyjadril napríklad predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý tiež dostal zo Soulu fax, v ktorom spoločnosť nesúhlasila so zverejnením zmluvy.
Exminister hospodárstva Róbert Nemcsics povedal, že nevidí praktický význam v tomto kroku vlády, keď už raz rozhodla o zverejnení zmlúv, ktoré sa ocitli na internete a zaslali ich poslancom. Bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský zase povedal, že "Slovensko by nemalo vyslať do sveta signál, že nie je schopné rozhodovať".
Vláda rozhodla v priebehu niekoľkých hodín v režime "per-rollam". To znamená, že ministri sa vyjadrovali k uzneseniu vlády individuálne prostredníctvom kuriéra.
Aby vláda mohla rozhodnúť, súhlasiť musela nadpolovičná väčšina ministrov. Zastihnúť v krátkom období najmenej deviatich ministrov nebýva v čase prázdnin ľahké. Viacerí z nich boli na dovolenke po svete, kam za nimi kuriér necestoval.
Mirko Hroch z tlačového odboru Úradu vlády nechcel povedať, kto súhlasil. "Keď sa nadpolovičná väčšina vyslovila za, podmienka súhlasu bola splnená, jednotlivé mená sa neuvádzajú," povedal Hroch.
Podľa informácií SME sa k návrhu vlády nevyjadrilo šesť členov kabinetu. Napríklad minister hospodárstva Pavol Rusko, ktorý má v investičných veciach hlavné slovo, je v Grécku, ale celú akciu s premiérom Mikulášom Dzurindom konzultoval. Rovnako Dzurinda telefonoval aj ministrovi spravodlivosti Danielovi Lipšicovi, ktorý je v Tunise.
Kuriér nezastihol ani dovolenkujúceho ministra zahraničia Eduarda Kukana. Podobne vicepremiér Pál Csáky je celý týždeň vo Francúzsku, alebo minister obrany Juraj Liška v Chorvátsku. Ich hovorcovia potvrdili, že hlasovania "per-rollam" sa nezúčastnili. Minister kultúry Rudolf Chmel, ktorý je v Štokholme, o ňom dokonca ani nevedel. Ostatní boli na Slovensku a kuriérovi svoj podpis dali.
Otázny je hlas ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa, ktorý má dovolenku a podľa hovorkyne Danice Filovej nebol v Bratislave. Nevedela povedať, či bol v dňoch hlasovania na Slovensku, alebo v zahraničí. Bez neho by bolo hlasujúcich ministrov len deväť, teda najmenší možný počet.
Bývalý minister Čarnogurský hovorí, že nevýhodou rozhodovania "per-rollam" je chýbajúca diskusia k materiálu a "nie je teda ani možnosť upozorniť na prípadné riziká rozhodnutia". Na druhej strane, "niekedy je naozaj potrebné rýchle rozhodnutie, ktoré má skôr formálny charakter, čiže niet pochybností o súhlase vlády".
Autor: IGOR STUPŇANMICHAL FRIŠ