ŠTRASBURG, BRATISLAVA - Ešte v stredu to vyzeralo, že Slovensko bude mať v Európskom parlamente predsedníčku jedného z výborov. Poslankyňa za KDH Anna Záborská sa podľa dohôd jej ľudoveckého klubu so socialistami mala stať šéfkou výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví. Včera ju však nezvolili.
Liberálom, socialistom a zeleným sa nezdalo najvhodnejšie, aby tento výbor viedla osoba, ktorá je proti rovnosti šancí.
Záborská napríklad pred časom povedala, že homosexuáli by nemali byť učitelia. "Nechceme nikoho diskriminovať, ale u týchto ľudí je potenciálna možnosť, že by svoje nazeranie na život v zásadných otázkach rodiny, správania muža a ženy mohli preniesť aj na deti."
Včerajšie hlasovanie malo byť iba formálnou záležitosťou po uzavretí politických dohôd v europarlamente. Pred víkendom malo byť jasné vedenie všetkých 20 výborov.
Nominácia Záborskej však priebeh volieb do výborov skomplikovala. Poslanci nedodržali dohodu straníckych frakcií a požiadali, aby sa hlasovanie odložilo na pondelok. "Objavili sa vraj nejaké e-maily proti mojej osobe. Vraj tam bolo niečo také, že som sa vyjadrila proti rovnosti šancí, čo si nepamätám," povedala Záborská.
Oficiálna stránka Európskej únie píše, že hlasovanie vo výbore pre práva žien a rovnosť pohlaví okamžite zablokovalo aj voľby predsedov ďalších výborov. V tom čase však nemal zvolené vedenie už iba výbor pre hospodárske a menové otázky.
Neúspech Záborskej považovali poslanci za ľudovú stranu za dôkaz zlyhania dohôd, a preto neboli ochotní podporiť ani šéfa tohto výboru. Mal ním byť socialista. Aj tu hlasovanie odložili na pondelok.
Po skončení prvého zasadania výborov sa vraj všetko opäť dohodlo. V pondelok, už v Bruseli, by sa mala Záborská nakoniec predsa len stať šéfkou výboru. Bude to však mať ťažké. Odpor viacerých poslankýň je výrazný.
Hlasovanie sa zastavilo na návrh nemeckej poslankyne Lissy Grönerovej. Tá si Záborskej názory overovala v slovenských médiách a potom si vraj už bola istá, že ľudovci by mali ponúknuť niekoho iného, len nie Záborskú.
O ešte väčší rozruch ako Záborská sa postaral britský ultrapravicový poslanec Godfrey Bloom. Bloom sa chcel tiež zaradiť do výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví. Poslankyne mu v tom však zabránili. Bloom totiž hneď v prvý deň v Štrasburgu vyhlásil, že ženy na materskej by automaticky mali dať výpoveď a ženy vo všeobecnosti by sa viac ako o zamestnanie mali starať o čistotu za chladničkou.
Začiatkom mája malo Slovensko nepríjemnosti aj pri vymenovaní Júliusa Molnára za člena Dvora audítorov. Naša vláda jeho nomináciu presadzovala aj napriek tomu, že väčšina europoslancov ho označila za nekompetentného. Únia Molnára nakoniec vymenovala, čo europarlament pobúrilo.
Autor: kos