BRATISLAVA - Práca obchodného registra sa v tomto roku podstatne zrýchlila. Až 65 percent návrhov o zápis je vybavených do piatich dní. V minulosti to trvalo v priemere od 40 do 115 dní. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská to jednoznačne pripisuje zmene legislatívy, ktorá platí od februára tohto roku.
"Jednoznačne sa to osvedčilo, o tom som hlboko presvedčená," hovorí Žitňanská o zmenách v registri. Zákon súdom určil presne stanovené lehoty, do ktorých musia návrhy na zápisy do registra posúdiť. Už o nich nerozhodujú na prvom stupni sudcovia, ale vyšší súdni úradníci. Proces pred registrovým súdom sa už nepovažuje za súdne konanie. Podnikatelia svoje návrhy vypisujú do predtlačených formulárov, ktoré sa dajú stiahnuť aj z internetu.
Za túto reformu dostáva vláda pochvalu doma aj v zahraničí. "Je to jednoznačné pozitívum," vyhlásil Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Vie o tom, že zo začiatku mali podnikatelia problémy s vyplňovaním nových formulárov, "ale to je asi normálne, lebo je to novinka".
Začiatkom roka Svetová banka vydala šúdiu o tom, koľko trvá v jednotlivých krajinách založenie novej spoločnosti. Slovensko patrilo medzi krajiny, kde to trvá príliš dlho - až 52 dní. Analýza však vychádzala z podkladov z roku 2002. "Všetky zmeny, ktoré sa udiali v tomto roku, prispejú k tomu, že založenie firmy na Slovensku sa podstatne skráti," hovorí Žitňanská. V praxi to už vraj určite nebudú týždne, "ale týždeň, dva". Prispievajú k tomu vraj aj zmeny v živnostenskom zákone.
Potvrdzuje to aj riaditeľka Svetovej banky na Slovensku Ingrid Brocková. Reformy sa podľa nej výrazne odrazia v budúcom rebríčku, v ktorom sa posunieme smerom nahor. "Od začiatku roku 2003 došlo vďaka reformným krokom vlády k evidentnému pozitívnemu posunu," dodala.
Pozitívny vplyv zmien priznáva aj Kičina, ale až taký optimistický ako Žitňanská nie je. "Nezdá sa mi, že by to bolo do dvoch týždňov ani do mesiaca," hovorí o lehote na založenie novej firmy na Slovensku. Priestor na ďalšie znižovanie tejto hranice vidí v lepšom informačnom prepojení jednotlivých úradov, aby od podnikateľov zbytočne nevyžadovali tie isté údaje na viacerých miestach. (rp)