Maurice Greene je nadupaný a dnes v Paríži, ak budú dobré podmienky, mieni bežať hlboko pod 10 sekúnd. Záber je z májového mítingu v japonskej Ósake, kde Greene vyhral časom 10,04.
FOTO - TASR / AP
Atletická Zlatá liga pokračuje dnes večer tretím mítingom v Paríži: v hre o milión dolárov zostali už len piatiPARÍŽ, BRATISLAVA - Paríž sa vlani počas svetového šampionátu naladil na atletickú strunu. Dva dni pred dnešným tretím mítingom Zlatej ligy organizátori oznámili, že predali 64 371 vstupeniek. "Ešte pár ostalo, ponáhľajte sa," vyzval Parížanov riaditeľ mítingu Gérard Rousell.
Či dnes večer na Stade de France atléti prekonajú nejaký svetový rekord, je tri týždne pred olympiádou otázne. Podľa všetkého sa však zrodí divácky rekord na podujatí mítingového charakteru. Zatiaľ najviac divákov videlo Zlatú ligu v Berlíne v roku 1993 - 62 200.
Čo tak motivuje Parížanov? Nádejajú sa, že uvidia brilantného "Mo", tvrdí internetová stránka svetovej atletickej federácie. Pod skratkou Mo sa skrýva olympijský šampión a trojnásobný majster sveta v šprinte Maurice Greene, ktorý na americkej predolympijskej kvalifikácii v kalifornskom Sacramente naznačil, že sa vracia do hviezdnej formy.
Pred rokom na mítingu v Paríži dopadol biedne - skončil tretí v čase 10,11 za krajanom Bernardom Williamsom a Nigérijčanom Daji Aliom. Na dvere zaklopala olympiáda a Greene chytil fazónu. Toto leto má na konte deväť víťazstiev (a jednu prehru), štyri z nich v čase pod desať sekúnd. V ďalšie dúfa dnes.
V tento deň by bolo preňho zvlášť mrzuté prehrať. Slávi totiž tridsiatiny. Gratulovať sa mu chystá plné hľadisko.
Väčšina americkej špičky sa nasťahovala do Európy. Prekážkár Allen Johnson mieni v Paríži zopakovať lanský čas pod 13 sekúnd (12,97). Marion Jonesová a ďalšie americké šprintérky však ostali doma. Naopak, prvý raz na veľkej scéne sa predstaví bulharský šprintérsky zázrak Ivet Lalovová (v júni 10,77).
Kľúčová pozornosť sa sústredí na päť disciplín, v ktorých s jednotkou na štartovom čísle nastúpia zvyšní uchádzači o jackpot v hodnote milión dolárov (535 000 eur), ktorí vyhrali svoje disciplíny aj v nórskom Bergene, aj v Ríme. S výnimkou senzácie roka, bahamskej štvrtkárky Tonique Williamsovej-Darlingovej samí svetoví šampióni.
V New Yorku narodený a v Kalifornii žijúci Dominikánec Félix Sánchez neprehral na 400 m prekážok už (vrátane rozbehov) 39 pretekov. V olympijskom lete zazvonil umieráčik viacerým veľkým víťazným sériám velikánov svetovej atletiky - El Guerroujovej, Mutolovej, Jonesovej, Guevarovej... Kedy príde rad na Sánchez?
"Som pripravený na prehru," vyhlásil francúzskym médiám. "Kto vie, kedy príde? V piatok? V Aténach? Budúci rok? Ťažko predvídať. Dôležité bude, aby som sa po nej odrazil k ďalším úspechom."
Podľa Sáncheza jedna prehra nič nezmení na tom, po čom túži - vyhrať v Aténach. Taký kľúčový cieľ majú tohto roku všetci.
MARIÁN ŠIMO