Začiatkom týždňa poslanecký klub KSS opustil poslanec Ivan Hopta. Včera sa nezávislý poslanec Rudolf Žiak rozhodol v parlamente obhajovať politické záujmy Hnutia za demokraciu. O zmenách v poslaneckých kluboch v parlamente a o náraste počtu nezávislých poslancov sme hovorili s politológom GRIGORIJOM MESEŽNIKOVOM.
Čo hovoríte na ustavičné presuny v parlamente, o čom svedčia?
Svedčia o neustálenosti politickej scény a o zníženej súdržnosti niektorých politických subjektov. Počet 22 nezávislých poslancov je priveľký.
Máme to vnímať ako bežné prejavy demokracie?
Je to predovšetkým výzva pre samotné strany, ktoré majú lepšie pracovať so svojimi členmi. Návrh na zmenu volebného zákona alebo zakotvenie imperatívneho mandátu by bolo zlým riešením.
Väčšinový volebný systém by nebol riešením?
Pri väčšinovom systéme by sme teoreticky mohli mať viac nezávislých poslancov, pretože by mohli kandidovať v jednomandátových volebných obvodoch. Navyše, väčšinový systém by nezabránil vnútorným konfliktom v stranách.
Strany odídencom pripomínajú mandát, ktorý dostali od voličov, tí zase tvrdia, že pôvodný program mienia napĺňať ako nezávislí. Ako tento problém riešiť?
Ide o problém s morálnym rozmerom. Príčiny odchodu najčastejšie súvisia s vnútornými konfliktmi v stranách. Volič by mal však zhodnotiť, nakoľko boli títo poslanci lojálni alebo nelojálni k programu, s ktorým kandidovali do parlamentu.
(sp)