José Manuel Durao Barroso. FOTO - REUTERS
Europoslanci potvrdili Portugalčana Barrosa. Ten nechce, aby mu do komisie hovorili členské štátyJosé Manuel Barroso je odvčera novým šéfom Európskej komisie. Po dohode premiérov členských krajín únie ho podľa očakávania potvrdili aj európski poslanci. Zo 732 poslancov ho podporilo 413.
Barroso je kompromisným kandidátom, na ktorom sa Európa dokázala dohodnúť. Podľa pozorovateľov sa však mnohí prepočítali, keď si mysleli, že bývalý portugalský premiér nebude vzdorovať tlakom najsilnejších členských krajín.
Barroso hneď v prvom vystúpení pred europoslancami zdôraznil, že nedovolí nikomu, aby zasahoval do práce komisie. Odmietol snahy Nemecka a Francúzska, ktoré chceli presadiť dva typy komisárov. Zo svojich zástupcov chceli akýchsi superkomisárov. "Nebudem zasahovať do života iných inštitúcií, nech to nerobia ani ony."
Zloženie novej komisie oznámi Barroso posledný augustový týždeň v Bruseli. Z 24 komisárov by chcel mať najmenej 8 žien. Nová komisia pod jeho vedením začne pracovať v novembri.
Voľbe predchádzala vášnivá politická debata. Najmä zelení a liberáli kritizovali spôsob, akým sa Barroso stal šéfom komisie. Hovoria o zákulisných dohodách z Bruselu, ktoré v Štrasburgu poslušní poslanci len schvália.
Barroso je výsledkom kompromisu medzi atlantistami vedenými Veľkou Britániou a unionistami, ktorých spája Nemecko a Francúzsko. Francúzi najskôr odmietli podporiť Brita Chris Pattena, pretože pochádza z krajiny stojacej mimo eurozóny a schengenského priestoru. Naopak, Británia a jej spojenci odmietli príliš federalistického liberála, belgického premiéra Guya Verhöfstada.
Z debaty bolo jasné, že mnohým socialistom Barroso prekáža aj ideologicky. V Štrasburgu sa po dohode socialistov s ľudovcami na predsedovi Európskeho parlamentu - socialistovi Josepovi Borrellovi hovorilo, že výmenou za to podporia socialisti pravičiara Barrosa. Včera skutočne získal niekoľko dôležitých hlasov aj od nich.
Barroso sa poslancov snažil presvedčiť, že nie je tvrdým pravičiarom, ale že má aj výrazné sociálne cítenie. Bránil sa aj v prípade vojny v Iraku. Mnohí ho totiž obviňovali, že podporil americkú akciu. Barroso zorganizoval predvojnové stretnutie amerického prezidenta Georgea Busha s jeho európskymi spojencami na Azoroch. Včera poslancom hovoril, že v tom čase nemala únia jednotnú pozíciu.
Voľba Španiela Borrella a Portugalčana Barrosa je nepriamym odkazom novým členským krajinám, že všetci členovia sú si rovní. Prvýkrát totiž budú únii šéfovať ľudia zo štátov, ktoré nezakladali úniu a pred 20 rokmi patrili k najchudobnejším.
Vie niekto, kde je pán Barroso?
Prvá akcia José Manuela Durao Barrosa tesne pred vyhlásením jeho funkcie bola netradičná - čerstvý prezident Európskej komisie sa stratil. "Vie niekto, kde je pán Barroso?" pýtal sa všade okolo seba zmätený šéf europarlamentu Josep Borrell v miestnosti preplnenej ľudí čakajúcich na vyhlásenie výsledkov voľby. Nikto nič nevedel. Kým zriadenci behali po budove parlamentu a hľadali zatúlaného Barrosa, vzrušení európski úradníci debatovali v krúžkoch.
Asi šesť minút potom, čo sa informácia o výsledkoch už rozšírila medzi novinármi, sa vo dverách objavil Barroso.
"Bol som len vo svojej kancelárii, je to dosť ďaleko," vysvetlil svoje náhle zmiznutie. (reuters)
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME