školskej inšpekcie.
"Nemám na taký dlhý čas kde dať dieťa. Manžel pracuje na zmeny a ja si nemôžem zobrať takú dlhú dovolenku," hovorí Jana Plevová z dedinky na východnom Slovensku.
Zriaďovateľ má právo zavrieť škôlku na dva mesiace, často tak aj ušetrí. Podľa Braunovej by však "mala byť určená náhradná škôlka, do ktorej môžu deti chodiť".
Kedysi to bolo jednoduchšie, lebo voľno v rôznych škôlkach koordinovali okresné úrady tak, aby bola vždy aspoň jedna otvorená. Dnes však škôlky patria pod obce a Braunová si nie je istá, či "sa obce medzi sebou dohodnú".
Eva Reiselová z ministerstva školstva upozorňuje na vyhlášku, podľa ktorej musí byť materská škola zatvorená z hygienických dôvodov najmenej tri týždne, ale môže byť aj viac. Okrem toho si však myslí, že rodičia by mali byť so svojimi malými deťmi dlhšie, lebo to má "nesmierny význam pre citový vývoj dieťaťa".
Zriaďovateľ by sa mal podľa Reiselovej dohodnúť s rodičmi na najvhodnejšom termíne voľna, v škôlkach by sa tým mali zaoberať aj školské rady. Sú však prípady, keď sa škôlky zatvoria na dva mesiace pre nezáujem rodičov. Urobili to škôlky v Dobrohošti či na Ferienčíkovej ulici v Bratislave.
V Ivanke pri Dunaji sú obe materské škôlky zatvorené iba v auguste. Zástupkyňa riaditeľky Žaneta Takáčová povedala, že sa tak dohodli s rodičmi už v januári. (sr)