Nový poslanec Európskeho parlamentu Poliak Bogdan Golik (vľavo) mobilným telefónom fotografuje svojho krajana Leopolda Rutowicza. FOTO - TASR/AFP
ŠTRASBURG - Prekvapenia sa nekonali: novým predsedom Európskeho parlamentu sa stal včera španielsky socialista Josep Borrell. Aj po pribratí poslancov z nových desiatich členských krajín vrátane Slovenska dohody poslaneckých frakcií fungujú.
Dva najväčšie kluby - socialisti a konzervatívni ľudovci - sa už dávnejšie dohodli, že na čele europarlamentu bude polovicu funkčného obdobia Borrell a druhú šéf ľudovcov Hans-Gert Pöttering.
Netypická pravo-ľavá koalícia to dokázala presadiť aj v tajnom hlasovaní. Borrell získal potrebné hlasy už v prvom kole. A to aj napriek tomu, že ho nepodporili všetci ľudovci a socialisti (majú 468 hlasov, získal iba 388).
Bývalý poľský disident a minister zahraničných vecí Bronislaw Geremek, ktorého nominovala tretia frakcia liberálov, nemal šancu. Podporilo ho 208 poslancov. Novinári sa zhodli, že europoslanci hneď na úvod prepásli príležitosť vyslať signál k novým členským krajinám. Komunistický kandidát Francúz Francis Würtz dostal iba 51 hlasov.
Borrell na prvom stretnutí s médiami ukázal jazykové schopnosti a nadanie vyhýbať sa nepríjemným otázkam. Asi v reakcii na Geremekovu protikandidatúru sa veľmi jasne postavil za nedávne rozšírenie Európskej únie a hovoril dokonca o šanciach Bulharska a Rumunska.
Za jednu zo svojich hlavných úloh považuje ratifikáciu európskej ústavy, bez ktorej sa podľa neho za chvíľu stane z Európy len obyčajná zóna voľného obchodu. Aj z toho je jasné, že parlament pod jeho vedením bude posilňovať úniu skôr smerom k federalistickému modelu.
Ešte dôležitejšie ako úspešné ratifikovanie ústavy je podľa nového predsedu vrátiť europarlamentu dôveru voličov. Kritici spomedzi menších frakcií však upozorňujú, že práve spôsob, akým Borrella zvolili, ľudí ešte viac utvrdí v predstave, že parlament je len miestom zákulisných paktov, a nie skutočnej diskusie.
"Je to neprirodzená koalícia, aká sa robí iba v čase vojny. Myslím si, že obyvatelia Európskej únie už majú plné zuby zákulisných dohôd," povedal šéf liberálov Graham Watson.
Existujúce podozrenie obchodu medzi socialistami a ľudovcami dokazuje aj ďalší príklad. Zajtra sa majú európski poslanci vysloviť k José Manuelovi Barrossovi, kandidátovi na nového šéfa Európskej komisie. Barrosso je kandidátom ľudovcov, ktorého socialisti podporia výmenou za Borrella. PRE
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME