vysvetliteľné, teda v politike nezvyčajnú dohodu medzi ľudovcami a socialistami, ktorá určuje rozdelenie moci v novom Európskom parlamente.
V laviciach Európskeho parlamentu už včera zasadli aj poslanci za Slovensko. S pravidlami, ktoré platia v únii, sa začne oboznamovať aj jednotka na kandidátke SDKÚ - hokejista Peter Šťastný. FOTO - TASR/AP |
Hlasovanie o novom predsedovi Európskeho parlamentu Josepovi Borrellovi bolo tajné, a preto nemožno s istotou tvrdiť, že všetci 14 naši europoslanci hlasovali podľa príkazu ich poslaneckej frakcie.
Z ich odpovedí to však jasne vyplynulo. Všetci socialistu Borrella podporili, vrátane kresťanských demokratov.
Slovensko je jednou z mála krajín, ktorá nemá poslanca v liberálnej frakcii. Liberáli na šéfa parlamentu nominovali Poliaka Bronislawa Geremka.
Podpora Borrella podľa Anny Záborskej (KDH) ľudovcom zaručí podporu socialistov v iných otázkach. Okrem toho si myslí, že kandidát liberálov Geremek bol ideologicky podobne "závadný" ako socialista.
Najproeurópskejšie na zahraničných novinárov, ktorí sú na nováčikov zvedaví, pôsobí Monika Beňová a Peter Šťastný. Beňová zo Smeru patrí do socialistickej frakcie a s podporou Borrella nemala problém. Geremek na ňu pôsobil príliš pateticky a akoby zo starých čias protikomunistickej Solidarity.
Slováci v klube ľudovcov a socialistov sa už začali zaraďovať do jednotlivých výborov. Traja poslanci z HZDS, ktorí nepatria k žiadnej frakcii, včera opakovali, že odmietli ponuky od euroskeptických klubov a zostávajú nezávislí. Radi by sa časom dostali medzi najsilnejších ľudovcov. Minulosť ich strany im to však nedovoľuje.
Autor: PRE SME - MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg