The Wailers na Pohode, Aston "Family Man" Barret vpravo dolu. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Pamätáte si, keď títo jamajskí matadori pred niekoľkými rokmi rozvášnili betónový amfiteáter v Bratislave? Minulý víkend sa na Slovensku predstavili po druhýkrát a ich sobotný koncert na Bažant Pohode patril k vrcholom festivalu. V strede skupiny stále hrá fantastický basgitarista Aston "Family Man" Barret, hudobník, ktorý spolu s bubeníkom a bratom Carltonom (zavraždili ho v roku 1986 na Jamajke) sprevádzal Boba Marleyho na všetkom podstatnom, ktoré v sedemdesiatych rokoch tento geniálny spevák a skladateľ vytvoril.
Súčasné zloženie The Wailers zahŕňa aj organistu Earla "Wya" Linda, saxofonistu Glena DaCosta a trombonistu Vina Gordona, ktorí hrali v Marleyho pôvodnej zostave. Vedúcim spevákom je bývalý vokalista zo City Heat Gary "Nesta" Pine.
ASTON BARRET, nenápadný malý muž s úsmevom na tvári, stále velebiaci všemocného rastafariánskeho boha, sa okrem hrania s The Wailers podieľal aj na nahrávkach Taj Mahal, Alpha Blondy, Gilberto Gila alebo Joea Cockera.
Ako dlho ste spolupracovali s Bobom Marleym?
S Bobom som sa spoznal koncom šesťdesiatych rokov. V roku 1974 sme sa spolu s bratom Carltonom stali Marleyho partnermi. Bol som s ním až do konca, pokiaľ od nás definitívne neodišiel. Potom zomrel aj môj brat a aj druhý najväčší reggae umelec na svete Peter Tosh. Zostali sme tu my a naším poslaním je šíriť reggae hudbu do celého sveta a oboznamovať ho s našimi koreňmi a kultúrou, pretože reggae vyjadruje tlkot srdca. Považujem ho za univerzálny jazyk.
Prečo sa The Wailers rozhodli pokračovať aj po smrti jej lídra?
Na každom koncerte hráme jeho pieseň Song of Freedom. Tam by mohol byť kľúč k vašej otázke, prečo stále hráme. Táto pieseň je o tom, ako sa chrániť pred levmi a ako prekonať temné stránky života. Chceme to povedať mladým ľuďom.
Bol Bob Marley génius?
Samozrejme, že génius, bol to duch (genie), ktorý prišiel z oblohy, ha, ha.
Veľmi málo sa vie o tom, ako Marley skladal piesne. Boli ste pri tom?
S Bobom a mojím bratom som vždy skladal piesne. Snažili sme sa písať o tom, čo sa deje okolo nás. Chceli sme dostať do pesničiek pravdu bez zbytočných príkras, bez nejakých komerčných úmyslov. Videli sme svetlo a išli sme za ním. Na svete je veľa vecí, ktoré človeka môžu zničiť. My hovoríme, že život je dlhá cesta s množstvom znamení. Radím vám, keď sa po nej vydáte, nekomplikujte si svoju myseľ.
The Wailers svojím koncertom na Pohode oslávili 28. výročie existencie. Kedy ste začínali vy?
Oficiálne som na ceste od roku 1969. Predtým, než som sa pridal k The Wailers, hral som s ďalšou legendou - Lee Perrym a jeho skupinou The Upsetters.
Viete, že syn Boba Marleyho Julian hral pred týždňom na Slovensku?
Áno? Vedel som, že z neho niečo bude. Bola to iba otázka času, kedy sa vydá na cestu po svojom otcovi.
Čo hovoríte na hudbu jeho detí?
Viem, že začali s reggae, ale niektorí z nich potom prešli na hip-hop. Myslím si, že by sa mali vrátiť k svojim koreňom, čiže k reggae. Nemali by za sebou páliť mosty.
A čo súčasná tanečná podoba reggae - dancehall?
Ha! Niečo podobné sme už robili v šesťdesiatych rokoch. Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Zdokonalili sa nástroje, do hudby prišli počítače, ktoré mnohým uľahčili spôsob, ako robiť hudbu. Tak vznikol aj dancehall. Ja však tvrdím, že už od okamihu, keď vznikla hudba, dalo sa na ňu tancovať.
Hovorí sa, že ste najlepším reggae basgitaristom na svete. Prečo?
Vždy som sa snažil na basgitaru hrať podľa toho, koho som sprevádzal. Dohliadam na to, aby hudba správne swingovala, aby vokál sa nad ňu len tak vznášal.