Štatisti z protiteroristického cvičenia v Birminghame majú vo vreciach svoje oblečenie a čakajú na dekontamináciu. Viacerí z nich sa nudili a hovorili, že ak by šlo o skutočný útok, dávno by bolo po nich. FOTO - REUTERS
Británia žije protiteroristickými opatreniami, na Heathrow zmizli dokumenty o ochrane letiska
V každej domácnosti by mali mať pripravené zásoby - potraviny v konzervách, fľaše s pitnou vodou, lieky, hovorí britská ministerka pre protiteroristické opatrenia Hazel Blearsová.
Rozhovor, ktorý dala denníku The Daily Telegraph, ale aj posledné dni vo Veľkej Británii ukázali, ako vážne berú v Británii terorizmus. O tom, že teroristi kdesi na svoju chvíľu čakajú, už takmer nikto nepochybuje. Predovšetkým Londýn sa považuje za cieľ číslo jedna.
Včera si denníky s veľkými obavami všímali, že neďaleko letiska Heathrow našiel vodič náhodou na ceste pohodené citlivé informácie o protiteroristických opatreniach na jednom z najvyťaženejších dopravných uzlov na svete.
Dokument má 62 strán a veľmi čerstvý dátum 26. jún. Obsahuje detaily únikových trás z Heathrow, evakuačné plány a uzávierky ciest, časy kedy sa striedajú strážne jednotky, strážnici so psami a nasadzovanie ostreľovačov na budovy v areáli letiska.
Podľa denníka The Sun, ktorého správu prebrali všetky médiá, v spise boli aj podrobné mapy a fotografie vrátane leteckých a družicových snímok letiska. V jednej časti sa hovorí údajne o zóne neďaleko letiska, ktorá je ideálna na teroristický útok proti odlietajúcim lietadlám.
Polícia prešetruje, ako sa mohli citlivé dokumenty, ktoré pre prípad útoku zostavila bezpečnostná jednotka, dostať na cestu pri letisku. Únik nechcel Scotland Yard bližšie komentovať.
Protiteroristické opatrenia sú spoločenským fenoménom, ktorý budú zrejme o niekoľko desaťročí charakterizovať obdobie na začiatku nového tisícročia. Obdobie studenej vojny, pre ktoré boli typické školské nácviky únikov do protijadrových krytov, strieda éra, keď treba byť ostražitý a vždy pripravený.
Aj preto sa v nedeľu konalo veľké protiteroristické cvičenie v stredoanglickom Birminghame. Médiá si všimli, že niektorých dobrovoľníkov sa podarilo dekontaminovať až štyri hodiny po chemickom "útoku" a znudení štatisti sa sťažovali, že ak by bol útok skutočný, dávno by bolo po nich.
Ministerka Blearsová sa v rozhovore pre The Daily Telegraph snaží vystupovať vecne. Hovorí, že ľudia by nemali žiť v strachu pred útokom, ale najlepšie je byť pripravený. Prichádza preto s praktickým radami, na čo všetko sa majú ľudia pripraviť.
"Mali by ste mať pri sebe všetky telefónne čísla, ktoré potrebujete, vedieť o tom, čo sa deje v školách, kam chodia vaše deti," a ďalej hovorí o potravinách a liekoch. "Hrozba terorizmu je vážna, skutočná a zostane tu s nami dlhší čas."
MAREK CHORVATOVIČ