BRATISLAVA - Na budúci týždeň vystriedajú našich vojakov v Iraku noví dobrovoľníci. Hlási sa ich ešte stále dosť, hoci už menej, ako vlani. Hovorca ministerstva obrany Zenon Mikle povedal, že to cítiť aj z nálady tých, ktorí teraz v Iraku slúžia.
Tí môžu požiadať o predĺženie misie o pol roka, ale kým v minulom cykle o to požiadalo 47 vojakov z 85, teraz zo 102 vojakov chcú v Iraku ostať už len šiesti. Terajší veliteľ jednotky v Iraku Karol Navrátil hovorí, že z jeho jednotky "ostávajú chlapci z čaty prieskumu, spojári, dôstojník".
Ak by sa zo slovenských profesionálnych vojakov nenašli žiadni dobrovoľníci pre misiu v Iraku, veliteľstvo by ich tam muselo vyslať rozkazom. To však zatiaľ nehrozí. Lákadlom je najmä vysoký príplatok, ktorý sa začína pri 2200 dolároch mesačne.
Nováčikovia v Iraku to nebudú mať ľahké. Pôjdu tam z juhu Kuvajtu, kde sa teplota šplhá podľa veliteľa Navrátila k šesťdesiatim stupňom Celzia a v samotnom Iraku "je pomaly už každý deň okolo päťdesiatky".
Zo správy, ktorú o Iraku vláde predložil v stredu minister obrany Juraj Liška, vyplýva, že tamojšia situácia je nestabilná a napätá. Zóna v provincii Bábil, kde sú slovenskí vojaci, sa v poslednom čase stala centrom násilného odporu proti okupácii, sústredeného okolo radikálneho šíitského duchovného Muktadu as-Sadra. Minulý mesiac tam pri mínometnom útoku zahynuli traja slovenskí vojaci.
Výmena vojakov v Iraku za nových prebehne od 26. júla do 5. augusta. Novú techniku so sebou podľa Mikleho neberú.
Misia na zabezpečenie operácie Iracká sloboda bude stáť tento rok podľa Mikleho vyše 422 miliónov korún, na budúci rok sa plánuje rovnaká suma.
Vojaci, ktorí odchádzajú do Iraku, majú posledné stretnutie s novinármi a rodinami v piatok v Seredi. Podľa Mikleho pri ich výcviku pomáhali aj vojaci, ktorí boli v Iraku od vlaňajšieho leta do januára tohto roka.