všeobecne slabá migrácia - len 1,5 percento obyvateľov únie sa ročne presťahuje za prácou do iného regiónu.
Podľa prieskumu Európskej nadácie pre zlepšenie pracovných a životných podmienok nemá nezamestnanosť výrazný vplyv na odhodlanie odísť za prácou do inej krajiny. Odhodlanie odísť prejavujú iba 2 percentá nezamestnaných. Silnejším motívom pre vysťahovanie sa za prácou by podľa niektorých odborníkov mohli byť mzdové rozdiely medzi krajinou pôvodu a cieľovou krajinou, ale aj rozdiely v kvalite života.
Kto je ochotný vysťahovať sa za prácou do inej krajiny? Typickými migrantmi sú podľa zistení sociológov najmä mladí ľudia (15 - 24 rokov). Ďalším charakteristickým znakom je vzdelanie: sú to ľudia vysokoškolsky vzdelaní alebo študenti.
Ľudia so záväzkami sú menej naklonení opustiť kvôli práci krajinu svojho pôvodu - len niečo vyše 20 percent tých, ktorí majú rodinu, prejavujú odhodlanie odísť. Medzi slobodnými je ich počet vyšší - až 70 percent.
Štúdia OECD zase hovorí, že napriek zhoršeniu v ekonomickej oblasti v niektorých krajinách OECD pokračoval vzostupný trend v medzinárodnej migrácii pozorovaný od stredu 90-tych rokov. Vo viacerých krajinách OECD sa migrácia súvisiaca s prácou výrazne zvýšila. Čiastočne to spôsobila migrácia kvalifikovaných pracovníkov v oblasti IT ale aj v sektoroch zdravotníctva a vzdelávania.
Niektoré krajiny hľadajú aj menej kvalifikovaných pracovníkov najmä v oblasti poľnohospodárstva (USA, Austrália, Španielsko, Grécko), stavebníctva, starostlivosti o starých ľudí a služieb pre podniky a domácnosti (Taliansko, Portugalsko, Veľká Británia).