Napriek tomu, že časť Slovákov je ochotná dochádzať aj na týždňovky do Čiech či do Rakúska, len málokto sa chce a dokáže za prácu presťahovať hoci aj o sto kilometrov.
Začiatkom tohto roka vstúpil do platnosti zákon, ktorého filozofia sa podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny opiera o aktivizáciu nezamestnaných. V rámci tohto zákona má uchádzač o zamestnanie nárok na niekoľko nových finančných príspevkov. Jeden z nich je aj príspevok na sťahovanie za prácou. Jeho výška - 10000 korún - však ľudí príliš neinšpiruje. V porovnaní s cenami za bývanie vo veľkých mestách, kde by nezamestnaní mohli prácu hľadať, je totiž skôr symbolická. V Bratislave by ho napríklad minuli za mesiac na prenájom garsónky. To výrazne znižuje ich možnosť presťahovať sa za prácou aj s rodinou.
Všetko o príspevku na sťahovanie Príspevok na sťahovanie za prácou je náhrada preukázaných výdavkov súvisiacich so sťahovaním z miesta trvalého pobytu do miesta výkonu nového zamestnania, ak je miesto výkonu nového zamestnania vzdialené od miesta trvalého pobytu najmenej 30 km. Príspevok poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uchádzačovi o zamestnanie, vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie, ktorému sprostredkoval vhodné zamestnanie, alebo ktorý si našiel zamestnanie sám mimo miesta svojho trvalého pobytu. O príspevok treba požiadať písomne. Ak o príspevok písomne požiadajú obaja manželia vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie, príspevok poskytne úrad len jednému z nich. Príspevok sa poskytuje v prípade, ak pri zmene miesta výkonu nového zamestnania došlo k zmene miesta trvalého pobytu zamestnanca. Príspevok sa poskytuje raz za dva roky, jednorazovo, vo výške najviac 10 000 korún. |