PRAHA - Ústredný výkonný výbor ČSSD včera schválil postup šéfa strany Stanislava Grossa pri rokovaniach o staronovej sociálno-liberálnej vláde ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Z asi 140 prítomných členov vedenia strany sa ich iba päť hlasovania zdržalo a nikto nehlasoval proti. To však neznamená, že sa Gross v strane zbavil kritikov, ktorí by mohli existenciu tesnej parlamentnej väčšiny narušiť.
Proti Grossovi tvrdo vystúpil prívrženec bývalého šéfa strany Miloša Zemana a exminister zahraničia Jan Kavan. Povedal napríklad, že Grossom požadované písomné vyhlásenie podpory novej vlády podpíše, až keď bude jasné jej programové vyhlásenie. Ani on však nehlasoval proti záverečnému uzneseniu schvaľujúcemu Grossov postup.
Iní sociálni demokrati odmietali podľa nich prehnané požiadavky ľudovcov a liberálov týkajúce sa jednotlivých rezortov či záväzku sociálnej demokracie nespolupracovať s komunistami.
Gross počas víkendu stále tvrdil, že sa v rámci rokovaní o novej vláde nehovorí o rozdelení jednotlivých rezortov. Napriek tomu sa viackrát vyjadril aj k tejto otázke. Napriek mediálnym správam, že post ponúkol šéfovi KDU-ČSL Miroslavovi Kalouskovi, Gross tvrdil, že jeho strana trvá na tom, aby si udržala ministerstvo financií. Zároveň naznačil, že majú sociálni demokrati záujem aj o ministerstvo zahraničných vecí, na čele ktorého zatiaľ stojí politik ľudovcov Cyril Svoboda. "Ľudia z ministerstva zahraničia sú prví, ktorí sa sú pri rozhodovaní v rámci Európskej komisie a európskeho úradníckeho aparátu," uviedol Gross na dôkaz významu ministerstva.
Podľa kuloárových informácií by si Gross práve pridelením postu ministra zahraničia mohol chcieť uzmieriť svojich straníckych odporcov, už spomenutého Kavana alebo šéfa zahraničného výboru parlamentu Vladimíra Laštůvku.
(pm, čtk)