Kontroverzný generál Músa Arafat (uprostred) na ceste do svojej novej kancelárie šéfa palestínskej bezpečnostnej služby. FOTO - ČTK/AP
Na tom sa nič nezmenilo ani po včerajšku, Kurája trvá na demisii, Arafat ju stále odmieta. Rokovania večer pokračovali na zasadaní výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny.
Kurája svojou demisiou reagoval na bezprecedentnú sériu únosov, ku ktorým sa prihlásili príslušníci Brigády mučeníkov al-Aksá, ozbrojenej zložky Arafatovho hnutia Fatah. Týmto spôsobom vraj protestovali proti korupcii ovládajúcej samosprávu, požadovali zosadenie skorumpovaných činiteľov a skutočné reformy vládnych štruktúr.
Od piatka uniesli štyroch francúzskych humanitárnych pracovníkov, šéfa polície v pásme Gazy Ghazího Džabalího (považovaného za mimoriadne skorumpovaného) a palestínskeho vojenského koordinátora Chálida abú Alúla. Aj keď všetkých čoskoro prepustili, únosy spôsobili na palestínskom území chaos a spochybnili autoritu palestínskej vlády.
Arafat po únosoch s okamžitou platnosťou znížil počet vzájomne súperiacich bezpečnostných služieb z ôsmich na tri: políciu, bezpečnostnú a spravodajskú službu. Tento krok od neho už dlho požadovalo medzinárodné spoločenstvo.
Za šéfa bezpečnostnej služby však vzápätí vymenoval svojho synovca, generála Músu Arafata, ktorého palestínska opozícia zaraďuje medzi "symboly korupcie".
To vyvolalo ďalšie protesty. V noci na nedeľu desiatky ozbrojencov prepadli na okraji utečeneckého tábora Chán Júnis v pásme Gazy budovu palestínskych bezpečnostných síl. Prinútili stráže verné Arafatovi zutekať, budovu najprv zdemolovali a potom zapálili.
Na protest proti Músovmu vymenovaniu odstúpil aj veliteľ palestínskej námornej polície Džamál Ghálí, podľa ktorého by mohla situácia viesť k povstaniu.
Músa Arafat je známy ako neľútostný veliteľ oddaný prezidentovi Arafatovi. Je však neobľúbený aj medzi radikálnymi Palestínčanmi vrátane príslušníkov teroristických hnutí Hamas a Islamský džihád. Okrem skorumpovanosti ho organizácie na obranu ľudských práv obviňujú aj z mučenia.
Podľa pozorovateľov sú terajšie konflikty súčasťou mocenského zápasu medzi rôznymi palestínskymi skupinami pred plánovaným stiahnutím Izraela z pásma Gazy. Premiér Kurája je navyše nespokojný so svojimi obmedzenými právomocami, Arafat totiž aj naďalej drží v rukách takmer všetku moc.
(čtk)