Polícia vyšetruje konkurznú mafiu, tá sa už bráni

BRATISLAVA - Úrad boja proti korupcii spolu s ministerstvom spravodlivosti intenzívne vyšetruje takzvanú konkurznú mafiu.

Ministerstvo zatiaľ urobilo kontrolu konkurzných spisov na krajskom súde v Bratislave a zistilo rozsiahle porušenia zákonov. Na jeseň by mala prebehnúť kontrola aj na Krajských súdoch v Banskej Bystrici a Košiciach.

Celá mafia bola spletencom viacerých spriaznených podnikateľov, úradníkov, sudcov a konkurzných správcov. Funguje napríklad takto: silné finančné skupiny si nájdu firmu s rozsiahlym majetkom. Cez svoje účelovo vytvorené spoločnosti dosiahnu vyhlásenie konkurzu a výber správcu konkurznej podstaty. Ten im potom predá majetok pod cenu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Len v malej obci Žihárec sídli viac ako 200 firiem, ktoré dávali na iné firmy návrhy do konkurzov a pravdepodobne boli účelovo vytvorené. Na adrese, kde by mali firmy sídliť, je len ošarpaný dom a žiadna firma. Konateľ firiem tvrdí, že pracuje pre firmu Bankrot, ktorej konateľ je vo väzbe pre podvod s ľahkými vykurovacími olejmi.

Pre konkurzy navrhuje minister spravodlivosti zbaviť funkcie dve sudkyne bratislavského krajského súdu a štyrom sudcom navrhuje disciplinárny trest.

Riaditeľ Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek tvrdí, že odkedy sa jeho úrad začal intenzívne zaujímať o konkurznú mafiu, "sledujeme rôzne výstupy namierené voči mojej osobe a mojim podriadeným".

V máji tohto roku sa Šátek dozvedel, že "dvaja vysokí funkcionári určitého štátneho orgánu" žiadali od "vysokého funkcionára polície" informácie, ktoré by mohli použiť na diskreditáciu nielen jeho, ale aj prvého policajného viceprezidenta Jozefa Spišiaka. "Spracoval som úradný záznam a postúpil som ho ministrovi vnútra," povedal Šátek.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ministerstva Boris Ažaltovič sa k tomu nebude vyjadrovať, "kým nebudeme presvedčení, že ide o vážnu vec".

SIS odmieta, že by išlo o jej štátnych úradníkov. "Nevieme o ničom, ani sme nič také nerobili," povedal hovorca služby Vladimír Šimko.

Diskreditácie sa podľa Šáteka objavia vždy, keď vyšetrujú významný prípad. Niektoré médiá podľa neho navodili v kauze Kvasnica dojem, že to bol on, kto advokátovi vo svojej kancelárii vyzradil, že bol odpočúvaný. "V tej kancelárii som nebol ja, ale iný bývalý funkcionár finančnej polície," povedal Šátek. Prípad znovu otvorila Generálna prokuratúra.

Dôvodov na diskreditáciu je podľa Šáteka viac. "Mnoho ľudí kvôli nám nemôže spávať. Sú vystrašení z nášho postupu a našich výsledkov. Dlho si mysleli, že sa im nič nestane."

SkryťVypnúť reklamu

Úrad boja proti korupcii končí napríklad vyšetrovanie vraždy Róberta Remiáša. "Je to závažný prípad, kde podľa všetkého pomáhala aj spravodajská služba. Končíme kauzu obvineného Jozefa M., podvody v nebankových subjektoch, na Fonde národného majetku a konkurzy," dodal Šátek.

O pokusoch diskreditovať ministerstvo spravodlivosti hovorí aj minister Daniel Lipšic. Tvrdí, že pred niekoľkými dňami boli neznámi muži za jeho podriadeným a pýtali sa ho, či nemá nejaké dokumenty, ktoré by Lipšica diskreditovali. Zamestnanec to oznámil ministrovi.

"Majú právo zisťovať informácie, aké chcú, nedopúšťajú sa trestného činu. Svedčí to o tom, že sme zasiahli na správnom mieste," myslí si Lipšic.

"Klesli tak nízko, že sa snažia zaujímať o moje súkromie, čo svedčí o ich úbohosti," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Za informácie núkajú milióny

Podvodné konkurzy vyšetruje Úrad boja proti korupcii. Na otázky denníka SME odpovedal riaditeľ úradu JOZEF ŠÁTEK.

Aký významný je to prípad?

Dlhodobo dokumentujeme a vyšetrujeme závažnú činnosť konkurznej mafie. Je to kľúčový prípad, čo ukazuje aj aktivita určitých médií a ľudí, ktorí si objednávajú našu diskreditáciu. Bude to výnimočný prípad. Môže byť aj zlomový pre ďalší vývoj Slovenska a uvedomenia Slovákov, v akej sme situácii a čo musíme urobiť.

V čom bude zlomový?

Na Slovensku sme zažili asi tri veľké etapy ekonomickej kriminality. Prvá bola vykrádanie štátnych podnikov a bánk. Druhou etapou boli podvody v súvislosti s privatizáciou a tretia etapa je práve prostredníctvom týchto konkurzných konaní získavanie niekoľko desiatok miliardového majetku a jeho legalizácia. Nejde len o konkurz ako taký. Je to aj obchod s vysoko bonitnými pohľadávkami. Do tejto činnosti bolo zapojených veľa ľudí z oblastí podnikania, súdnictva, správcov konkurzných podstát.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko?

Myslím, že to bude niekoľko desiatok osôb. Nazhromaždili nepredstaviteľné bohatstvo, či už sú to spoločnosti s ich hnuteľnými a nehnuteľnými vecami, alebo obrovské finančné zdroje. K tomu treba pripojiť aj to, prečo sa mnohé spoločnosti do konkurzov dostali a prečo niekto chcel, aby cez konkurzy boli zlikvidované. To môže súvisieť s predchádzajúcou rozsiahlou ekonomickou trestnou činnosťou v týchto podnikoch.

Čo bol prvý podnet na vyšetrovanie?

Do ekonomických prípadov sme vstúpili v roku 2000. Prvý prípad boli Duckého zmenky SPP. Asi v roku 2001 sme sa začali zaoberať pohľadávkami bánk a obchodných subjektov. Cez túto trestnú činnosť sme sa v roku 2003 prepracovali až k týmto informáciám. Pri odhaľovaní tejto trestnej činnosti musíte veľmi veľa dokladov zadovážiť, naštudovať, zanalyzovať a urobiť právne závery. Pri našom počte pracovníkov je to veľká námaha a vyžaduje si to väčší čas.

SkryťVypnúť reklamu

Máte aj svedecké výpovede ľudí, ktorí boli donútení, aby pri dostávaní spoločností do konkurzu spolupracovali?

Predbiehali by sme celé vyšetrovanie, keby som sa k tomu vyjadroval, ale aj takéto prípady sa nájdu.

Povedali ste, že ľudia z konkurznej mafie majú veľa peňazí. Oni už asi vedia, že ich vyšetrujete. Neobávate sa, že ujdú do zahraničia?

Zhromažďujeme dôkazy a v pravú chvíľu urobíme správne veci, ale nemôžeme ich urobiť skôr. Za ostatných päť rokov je zrejmé, že ľudia nemajú kam utekať. Je len veľmi málo miest na zemeguli, kam by utiekli a kde by sme ich nemohli nájsť. Jeden takýto človek dokonca zmenil výzor, ale nepomohlo mu to. "Áno, určité operatívne informácie máme. Určité osoby sa snažia za dosť vysoké finančné prostriedky získať informácie, ktoré by sa dali použiť v diskreditačnej kampani. Medzi tými, na ktorých sa získavajú informácie, má byť aj minister spravodlivosti pán Lipšic i vedúca kontrolnej skupiny, ktorá vykonala kontrolu na krajskom súde, doktorka Sobolovská.

SkryťVypnúť reklamu

Aká vysoká je suma, ktorú za informácie ponúkajú?

Aj miliónové sumy.

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 648
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 416
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 280
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 416
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 723
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 936
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu