Francúzske hudobné vydavateľstvá upozorňovali, že v krajine poklesol predaj CD od začiatku roka o 15 %, a podobný pokles zaznamenal aj predaj DVD. Francúzi sú šampiónmi v sťahovaní hudby a filmov pomocou programov Kazaa a e-Moule, no sťahujú si aj videohry a softvér. Štatistiky hovoria, že každý druhý internetista je pirátom.
Opatrenia navrhované ministerstvami kultúry, financií a priemyslu sú tvrdé. Ľudia, ktorí nelegálne sťahujú filmy a hudbu, dostanú najprv výstražný e-mail od internetoveho providera. V ňom budú upozornení, že sa dopúšťajú trestného činu proti duševnému vlastníctvu. Ak budú v sťahovaní súborov pokračovať, provider im zablokuje prístup na internet a ich aktivitou sa začne zaoberať špeciálny sudca.
Sľubovaný boj vyvolal odpor asociácií na ochranu spotrebiteľov a slobôd. Podľa nich sa zástupcovia hudobného a filmového priemyslu pokúšajú kriminalizovať milióny ľudí, namiesto toho, aby znížili ceny cédečiek a filmov, ktoré patria k najvyšším v Európe. S plánom masívneho odpájania ľudí od internetu a so súdnymi procesmi nesúhlasia ani predstavitelia socialistickej opozície. Tí navrhujú, aby vláda zaviedla novú daň z používania siete, z ktorej by sa potom hradili autorské práva umelcov.
Francúzska vláda zatiaľ vyzvala hudobné vydavateľstvá, aby čo najrýchlejšie sprístupnili svoje hudobné katalógy na platených stránkach, ktoré dnes v krajine prevádzkujú spoločnosti Sony, Virgin alebo Apple. Cena jednej stiahnutej pesničky je 99 centov, no minister priemyslu Patrick Devedjian žiada, aby táto suma bola ešte nižšia.
Päť najväčších hudobných vydavateľstiev chcelo od vlády pôvodne viac. Navrhovali úplný zákaz systému výmeny súborov peer-to-peer a od internetových providerov žiadali, aby mali prístup k počítačom užívateľov.
V prípade masívneho postihu pirátov však hrozí masívna strata predplatiteľov. To by bolo dnes, v čase nízkych taríf za ADSL, ekonomickou katastrofou aj pre takých mastodontov internetu, ako sú AOL alebo Wanadoo.
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME