BRATISLAVA - Maďarskí občania majú právo žiadať naspäť desaťtisíce hektárov slovenskej pôdy. Tvrdí to maďarská opozičná strana Fidesz, ktorá v týchto dňoch rozbieha veľkú kampaň, aby našla dedičov pozemkov. Slovenská strana včera pripustila, že Fidesz môže mať pravdu.
"Dostali sme už hromadu žiadostí," povedal SME Sándor Faludi, šéf roľníckej sekcie Fideszu. V hre je asi 580-tisíc hektárov takzvanej pôdy neznámych vlastníkov v hodnote 25 miliárd korún. Ide o opustené pozemky, ktoré nikdy neboli štátom skonfiškované.
Faludi tvrdí, že Fidesz pri tejto iniciatíve spolupracuje so slovenským ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom z SMK, od ktorého medzi inými získal texty príslušných zákonov a plánuje usporiadať spoločnú tlačovú besedu.
"Nespolupracujeme s Fideszom v tejto veci," reagovala hovorkyňa ministerstva Katarína Czajlíková. "Ak zahraniční štátni občania vedia zdokladovať, že pôda neznámych vlastníkov je ich, môžu ju získať späť."
Ide napríklad o ľudí, ktorí museli opustiť krajinu pre Benešove dekréty, ale pôdu im neskonfiškovali, či už pre chyby, alebo z lenivosti úradníkov. Týka sa to všetkých emigrantov zo Slovenska aj inej národnosti než maďarskej.
Fidesz sa teraz snaží vystopovať dedičov, ktorí sú roztrúsení po celom svete a často ani nevedia, že na Slovensku vlastnia pôdu. Žiadosť o list vlastníctva podal napríklad aj istý maďarský občan žijúci v Brazílii. Pravicová strana vedená bývalým premiérom Viktorom Orbánom preto dokonca zriadila nadáciu "Rob pre maďarských roľníkov".
"Zhromaždenú dokumentáciu chceme predať príslušným aktivistom SMK a kompetentným vládnym orgánom na Slovensku," povedal Faludi. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos nevedel povedať, či SMK s Fideszom spolupracuje. "Nemôžem to však vylúčiť. Vedel by som si to predstaviť. Túto otázku treba riešiť," povedal.
Dediči sa môžu prihlásiť do 1. septembra budúceho roku. Od tohto dňa totiž všetka pôda neznámych vlastníkov prechádza do majetku štátu a následne obcí. Fidesz preto slovenskú vládu žiada predĺžiť túto lehotu. "Prekvapuje ma, že to dnes Fidesz prezentuje ako politickú záležitosť a odvolávajú sa na spoluprácu s ústavnými predstaviteľmi Slovenska. Považujem za neakceptovateľné rešpektovať ich požiadavku, aby sa lehota predĺžila. Je to absurdné, mali na to minimálne štrnásť rokov," povedal predseda pôdohospodárskeho výboru Miroslav Maxon z HZDS.
Iniciatíva Fideszu vôbec nesúvisí s reštitučným zákonom, ktorý začal platiť tento rok. O reštitúcie totiž môžu požiadať len slovenskí občania a týkajú sa len obdobia 1948 - 1989.
"Ide práve o pôdu, ktorá z rôznych príčin nebola skonfiškovaná, a teda vlastníctvo trvá. Je však zapísaná len v pozemno-knižných zložkách, neexistujú na ňu listy vlastníctva. Ak si ho skutoční dediči dajú vystaviť, pôda bude ich a je to celkom prirodzené a správne," povedal Václav Mede, šéf SMK v Bratislavskom kraji a expert na otázky pôdohospodárstva.
Autor: MICHAL FRIŠPETER MORVAY