ANKARA, ATÉNY, RÍM, PARÍŽ, BRUSEL – Francúzsko sa včera pripojilo k žiadosti Talianska, Belgicka, Španielska, Portugalska, Nemecka a Fínska a rovnako ako tieto krajiny očakáva od Severoatlantickej aliancie vysvetlenie a informácie o používaní munície s ochudobneným uránom v niektorých republikách Juhoslávie. Hovorca francúzskeho ministerstva obrany Jean Francois Bureau včera oznámil, že štyria francúzski vojaci, ktorí slúžili v bývalej Juhoslávii, sú hospitalizovaní s leukémiou. Hovorca Severoatlantickej aliancie Mark Leaty včera v Bruseli potvrdil, že 9. januára sa bude politický výbor aliancie a Severoatlantická rada zaoberať tzv. balkánskym syndrómom, ktorého následkom podľahlo osem talianskych veteránov slúžiacich v mierových misiách v Bosne a Kosove. „NATO podnikne všetky potrebné opatrenia, aby poskytlo informácie požadované Talianskom,“ povedal hovorca. Velenie aliancie však v stredu odmietlo možnosť, že splodiny z vybuchnutej munície predstavujú riziko pre ľudský život.
Nové prípady leukémie, údajne spôsobenej ožiarením, prekvapili podľa včerajšej Mladej fronty Dnes velenie českej armády. Tá až po zverejnení správy o tzv. balkánskom syndróme informovala, že na základni v Kbeloch pred rokom – krátko po návrate z Bosny – zomrel na leukémiu pilot vrtuľníka Michal Martiňák.
Syndróm zatiaľ nezaznamenali u tureckých vojakov, ktorí slúžili v mierových misiách NATO v Kosove. Negatívny výsledok majú aj testy 20 gréckych vojakov a novinárov, ktorí sa zúčastnili na rôznych misiách v Kosove od skončenia vojny v Juhoslávii v roku 1999.
Tzv. balkánsky syndróm sa môže vzťahovať na vojakov, ktorí boli na Balkáne od roku 1992. NATO tam používalo ochudobnený urán na zvýšenie prieraznosti projektilov v Bosne v roku 1995 a Juhoslávii v roku 1999.
Rodinní príslušníci mŕtvych talianskych vojakov preto od svojej vlády žiadajú odškodné.
Na prešetrenie prípadu včera vyzval aj predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi. (čtk, tasr, taa)