Filipínci sa balia, koalícia v Iraku sa rúca

Americká administratíva si podľa denníka The Washington Post spojencov v Iraku označuje farbami: červení sú tí, ktorí sa chcú stiahnuť, žltá farba predstavuje váhajúcich a zelená najvernejších - teda tých, čo zostávajú.

Výzvy na stiahnutie Američanov a celej koalície z Iraku silnejú. FOTO- REUTERS

Americká administratíva si podľa denníka The Washington Post spojencov v Iraku označuje farbami: červení sú tí, ktorí sa chcú stiahnuť, žltá farba predstavuje váhajúcich a zelená najvernejších - teda tých, čo zostávajú.

Aj keď početne je vojakov v Iraku stále dosť - aspoň tak to tvrdí generalita - rozpadanie koalície môže byť pre Američanov, ale aj pre Irak veľmi nepríjemné. Hlavne ak je sprevádzané ustupovaním teroristom, tak ako sa to stalo v prípade Španielska a ako to práve teraz predvádzajú Filipíny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto Filipíncov vyzýva iracký premiér Aláví, aby si to ešte rozmysleli a nepodliehali únoscom Angela de la Cruza. Ten sa už z videa ozval rodine a povedal, že ide domov, ale až vtedy, keď nebude v Iraku jediný filipínsky vojak. Vláde sa poďakoval, že z Iraku stiahne vojakov.

Už teraz má pôvodne 32-členná koalícia o štyroch členov menej (odišli Španielsko, Honduras, Dominikánska republika a Nikaragua), pričom čoskoro zrejme odídu všetci Filipínci. Niektoré krajiny zostávajú do septembra a iné potichu obmedzujú počty svojich vojakov alebo do Iraku posielajú "nebojové" jednotky. Sú však aj takí, čo tam posielajú ďalších vojakov.

Dôvodov, prečo sa protiiracká koalícia zmenšuje, je niekoľko, a nie sú len politické, ale aj čisto ekonomické či praktické. Podľa analytikov už aj tak silne protivojnovo naladená verejnosť, navyše zásobovaná informáciami o stále rastúcom násilí a únosoch, má pocit, že ak Irak získal suverenitu, nie je potrebné, aby tam vojaci naďalej zostávali.

SkryťVypnúť reklamu

To je však úplne v rozpore s americkými zámermi: Washington, naopak, chce, aby v Iraku bolo zastúpených čo najviac štátov. Obnova Iraku by tak bola skutočne medzinárodná a ukázalo by sa, že pokoj v krajine je záujmom väčšiny sveta.

Washington preto veľmi potešila ponuka Jordánska, ktoré susedí s Irakom a chcelo do krajiny vyslať svoje jednotky. Iračania však povedali, že susedov na svojom území nechcú.

Dôvodom na sťahovanie vojakov z Iraku sú v prípade malých krajín či krajín, ktoré sa podieľajú na viacerých mierových operáciách, aj ich vlastné kapacity a financie. Pre Albánsko či Mongolsko, ale aj niektoré africké krajiny je angažovanosť v Iraku síce prestížna, ale príliš nákladná záležitosť.

Fakt však je, že krajiny, ktoré majú skúsenosť s diktatúrou, sú napriek veľkej záťaži ochotnejšie v Iraku zostávať. Rovnako ako tí, ktorí sú príliš odkázaní na americkú pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Pentagón tvrdí, že všetko bude jasnejšie v septembri, keď sa po prázdninách začne rozbiehať politický život v koaličných krajinách a bude jasnejšie, ako to v Iraku vyzerá. Ak budú pokračovať únosy, a po ústupkoch Filipíncov je to veľmi pravdepodobné, koalícia môže utrpieť. A už nebude dôležité ani to, že teraz jej mandát schválila aj OSN.

Násilie v Iraku pokračuje

BAGDAD- Pokračujúce násilnosti v Iraku stáli život najmenej ďalších 15 ľudí. Päť osôb zahynulo minulú noc pri mínometnom útoku v meste Kirkúk a desať ďalších dopoludnia pri výbuchu nálože nastraženej vo vozidle v meste Hadísa.

Medzi piatimi obeťami mínometného útoku v Kirkúku je údajne i jedno dieťa. Dve ďalšie osoby utrpeli zranenie. K útoku došlo v kurdskej štvrti v severnej časti mesta neďaleko policajného komisariátu.

SkryťVypnúť reklamu

Pred troma mesiacmi pri ostreľovaní tohto komisariátu zahynulo sedem policajtov. Polícia v Kirkúku (asi 225 kilometrov severne od Bagdadu) sa často stáva terčom streľby. Do zrážok sa tu dostávajú Turci, Kurdi a Arabi. V Hadíse 200 kilometrov severozápadne od Bagdadu sa podľa agentúry Reuters obeťou bombového útoku stali väčšinou policajti. Ďalších 30 ľudí utrpelo zranenie. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu