V Düsseldorfe sa tisíce ľudí z Mercedesu zúčastnili nočné fakľového pochodu. FOTO - ČTK/AP
Úsporné opatrenia zasahujú jednu z vlajkových lodí nemeckého priemyslu: Manažment automobilového koncernu DaimerBenz vyhlásil pred časom, že keď osadenstvo v Sindelfingene nebude súhlasiť so znížením nákladov o 500 miliónov eur, presunie od roku 2007 výrobu novej generácie Mercedesov radu C buď do fabriky v Brémach, alebo časť dokonca do fabriky East London v Južnej Afrike.
V zákulisí síce prebiehajú rokovania o jednotlivých úsporných krokoch v sindelfingenskej fabrike, napríklad o zdvihnutí pracovného času až na 40 hodín týždenne. Závodná rada sa však nezamýšľa bez boja vzdať sa zápolenia o čo najlepšie pracovné podmienky zamestnancov. Spolu s odborovým zväzom IG Metall usporiadala vo štvrtok demonštrácie vo všetkých nemeckých výrobných lokalitách DaimlerChrysler, kde je zamestnaných vyše 160 000 ľudí.
V noci zo stredy na štvrtok prerušili prácu zamestnanci v Düsseldorfe, aby sa mohli zúčastniť na nočnom protestnom fakľovom pochode. Nočné zmeny prerušili aj pracovníci v Hamburgu a Berlíne. V Sindelfingene demonštrovalo vo štvrtok predpoludním okolo 20 000 zamestnancov proti úsporným opatreniam. Výrobné pásy sa zastavili približne na dve hodiny. Na plagátoch stálo napríklad "Kto seje vietor, zožne búrku".
Šéf celokoncernovej závodnej rady Erich Klemm vyhlásil, že nepripustí, aby manažment "hral poker" na úkor jednotlivých výrobných lokalít. Povedal, že z diskusie o odbúraní niektorých pracovných vymožeností je mu "na zvracanie". Zdôraznil, že "uzatvorené tarifné zmluvy sú nedotknuteľné". Vyhlásil, že závodná rada sa s manažmentom už dohodla na úsporných opatreniach vo výške 180 miliónov eur. O zvyšných 320 miliónoch sa musí docieliť kompromis. Brémski zamestnanci DaimlerBenz odmietli plány manažmentu DaimlerChrysler poštvať proti sebe pracovníkov v jednotlivých nemeckých výrobných lokalitách.
Do debaty o pracovných podmienkach v DaimerChrysler zasiahli medzičasom aj politici. Sociálnodemokratický prezident Spolkového snemu Wolfgang Thierse vytkol manažmentu DaimlerChrysler v denníku Tagesspiegel, že "podporuje atmosféru strachu". Podpredsedníčka SPD Ute Vogtová hovorila dokonca o "vydieraní a vyhrážkach".
Bavorský ministerský predseda a šéf Kresťansko-sociálnej únie Edmund Stoiber sa v denníku Abendzeitung vyslovil za všeobecný návrat k 40-dňovému pracovnému týždňu. Tiež si dokáže predstaviť v prípade potreby začas navýšiť pracovný čas. Ako príklad uviedol: "Prečo by nemalo osadenstvo pracovať tri mesiace v kuse dlhšie ako 40 hodín týždenne bez príplatkov, keď sa týmto zabezpečí dôležitá zákazka? S tým, že neskôr by si mohlo vybrať nazhromaždené hodiny."
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov