Svetová banka: Vyriešte regionálne rozdiely

BRATISLAVA - Svetová banka už Slovensku nevyčíta pomalosť reforiem či rozhadzovačnú politiku vlády, ako to bolo veľakrát v minulosti. Teraz vyzýva Slovensko, podobne ako ďalšie nové krajiny Európskej únie, aby sa sústredilo na regionálnu politiku. Ekonom

Veľkým problémom Slovenska sú podľa Svetovej banky veľké regionálne rozdiely. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Svetová banka už Slovensku nevyčíta pomalosť reforiem či rozhadzovačnú politiku vlády, ako to bolo veľakrát v minulosti. Teraz vyzýva Slovensko, podobne ako ďalšie nové krajiny Európskej únie, aby sa sústredilo na regionálnu politiku. Ekonomické rozdiely medzi regiónmi totiž podľa banky neprestali rásť ani po vstupe do únie.

Vo svojej druhej hodnotiacej správe pre osem nových európskych krajín si svetová banka všímala špeciálne tému zaostalých regiónov. "Príjmová úroveň dosahuje 40 až 80 percent priemeru Európskej únie, regionálne príjmové rozdiely sú však značné a stále rastú. Väčšina štátov vykazuje vysokú nezamestnanosť a vo všetkých krajinách zostávajú ostrovy chudoby," píše banka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie regionálne rozdiely v príjmoch sú podľa banky práve na Slovensku a v Česku. "Najbohatšie regióny majú hrubý domáci produkt na hlavu trikrát vyšší ako najchudobnejšie regióny," varuje banka. "V týchto krajinách má 20 percent populácie žijúcej v najviac prosperujúcich regiónoch príjem dvakrát taký vysoký ako 20 percent populácie žijúcej v najchudobnejších regiónoch," upozornila banka.

Ekonomické rozdiely vyplývajú podľa banky z historických a geografických súvislostí, ktoré sa ešte viac zvýraznili po transformácii ekonomík v 90. rokoch. Pokles úrovne najviac postihol regióny, kde skôr prevládal štátom kontrolovaný priemysel alebo poľnohospodárstvo. Ide o kraje vzdialené od metropol, od pohraničia s vyspelými krajinami i od hlavných dopravných tepien. Naopak ľudia z veľkých miest mohli väčšinou ťažiť z koncentrácie kapitálu z nových investícií.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiely v ekonomickej sile sa podľa banky zákonite odrážajú aj v rôznej produktivite a miere nezamestnanosti v regiónoch. Najvýraznejšie rozdiely v nezamestnanosti pretrvávajú na Slovensku a v Česku. V tejto súvislosti banka poukázala na malú ochotu ľudí sťahovať sa za prácou, čo však platí pre celú Európu. Banka preto odporučila slovenskej vláde, aby sa neorientovala iba na prinášanie práce do regiónov, ale aj na mobilitu pracovnej sily.

(jj, čtk)

Európa chce chudobným štátom a krajom posielať peniaze

BRATISLAVA - Osem nových členských štátov Európskej únie má podľa Svetovej banky šancu zmierniť regionálne rozdiely prostredníctvom európskych fondov. Práve včera Európska komisia navrhla členským krajinám, aby únia pokračovala v relatívne veľkorysej politike solidarity, ktorá spočíva vo finančnej pomoci chudobným krajinám a regiónom.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 2007 až 2013 má táto podpora predstavovať 336 miliárd eur (13,5 bilióna korún), teda 0,41 percenta HDP všetkých 25 štátov. V rokoch 2000 - 2006 išlo na tento účel 212 miliárd eur.

Podmienky na získanie peňazí sa zásadne nezmenia: najväčší podiel, 78 percent, dostanú regióny, ktorých hrubý domáci produkt na hlavu nepresahuje 75 percent priemeru únie.

Návrh, ktorý včera predstavili komisári Jacques Barreau a Péter Balász, obsahuje niekoľko dôležitých inovácií. Umožňuje napríklad financovať projekty pre najchudobnejšie regióny z 80 percent z európskych peňazí. Zjednodušuje celý systém národných programov a v ich rámci i jednotlivých projektov.

Komisia prestane napríklad dohliadať na malé projekty a ponechá ich v gescii národných orgánov; sama sa sústredí len na nákladné akcie. Umožní aj v rozsahu 5 percent kombinovať prostriedky z regionálnych fondov a z Európskeho sociálneho fondu, čo doteraz nešlo.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh bude teraz predložený členským štátom ako súčasť balíka predpisov, ktoré tvoria rozpočtový výhľad únie na roky 2007 - 13. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu