a pretvárky. Niekto sa pretvaroval viac, niekto menej, ale tí, ktorí si udržali vnútornú slobodu a schopnosť konať bez pretvárky, to nemali vždy ľahké.
Ľudia smerom na severozápad od našej vlasti sa pretvarovali menej a vždy si viac ako my vážili prirodzenú ambicióznosť, chuť presadiť sa. Postupom času väčšina spoločnosti v západných krajinách dospela k záveru, že ľudská individualita v tom dobrom slova zmysle sa lepšie presadí v otvorenej a čestnej spoločnosti. Nás z oblasti Karpát viac fascinuje súdržnosť, akýsi druh lojality k tradíciám, ochrana "svojich".
Nechcem moralizovať, čo je lepšie a čo horšie vo všeobecnosti, ale pokiaľ ide o sklony ku korupcii, ten náš "južanskejší" spôsob myslenia má k nej bližšie. U nás vzniklo príslovie "kto nekradne, okráda svoju rodinu", my si spievame pesničky typu "Sme svoji" a, bohužiaľ, veľká časť našej populácie v podstate akceptuje dávanie a prijímanie úplatkov - najmä ak ide "o dobrú vec" (však čo už je na tom zlé, ak zháňam kontakty na škole, veď syn sa aj tak dobre učí a že vraj to robia všetci...) a tí chudáci (učitelia, lekári, úradníci...) aj tak málo zarábajú". Toto je jeden z príkladov, ako si vieme ospravedlniť v zásade nemorálne správanie. Od takýchto stereotypov správania sa je potom už len krôčik k úplatkom pre policajtov (hádam si nedám zobrať vodičák...) a nie oveľa väčší krok aj k úplatkom za naozaj vážne veci. Okrem toho chýbajú nám viditeľne pozitívne vzory - mocní tohto sveta nimi často naozaj nie sú.
Autor: JÁN HRUBALAriaditeľ odboru boja proti korupcii na Úrade vlády