Majestátny ihlan s názvom Shipton Spire (5852 m), ležiaci v pakistanskom Karakorame - cieľ slovenskej horolezeckej výpravy. FOTO - INTERNET
Najkrajší kopec je takmer šesťtisícovka (5852 m n.m.), volá sa Shipton Spire a leží v pakistanskom Karakorume v oblasti ľadovca Baltoro. Na ňom a v jeho okolí bude pol druha mesiaca pôsobiť desiatka popredných slovenských horolezcov. Výprava pod Kollerovým vedením odchádza do Ázie už v sobotu.
"Teším sa na nové, neznáme prostredie a ťažké výstupy," žiaria oči Jozefovi Kopoldovi, ktorý vlani aj predvlani vyhral anketu o slovenského horolezca roka. Minulé leto spolu s Ivanom Štefanským v indickej časti Himalájí vyliezol čistým alpským štýlom na dosiaľ nezdolaný, takmer šesťtisícový vrch Mt. Mahindra. "Tento výstup si zatiaľ najviac vážim," vraví 24-ročný lezec. "Dúfam, že z Pakistanu sa vrátim so skalpom, ktorý bude mať ešte vyššiu hodnotu. Cítim sa v podstatne lepšej forme ako minulý rok."
O zväzovej expedícii do oblasti Himalájí sa v Slovenskom horolezeckom spolku JAMES hovorilo roky. Skutočnosťou sa však stáva až teraz.
Podarilo sa ju realizovať aj vďaka tomu, že nejde o klasickú expedíciu. Tá by vyšla na niekoľko miliónov. Priame náklady na Shipton Spire 2004 odhaduje Koller na 800-tisíc Sk, približne osemdesiattisíc na hlavu. "K tomu, čo dá zväz, si každý účastník čosi priplatí - podľa toho, či je, alebo nie je v seniorskej či juniorskej reprezentácii, maximálne však 40 percent," dodáva.
Expedície mávajú jeden spoločný cieľ. "My ich máme viac. Sme výprava, ktorú tvoria dvoj- a trojčlenné skupinky, z ktorých každá má v oblasti Shipton Spire svoje túžby," vysvetľuje Koller. "Bolo by skvelé, keby sa aspoň jednej podarilo alpským štýlom vytýčiť na hore novú cestu."
Shipton Spire sa dostal do pozornosti horolezcov sveta až v druhej polovici deväťdesiatych rokov. Jej južná, vyše kilometrová stena je tvrdým orieškom. "Hneď prvá dĺžka je kolmé lezenie," upozorňuje Koller. "A vo vrcholovej partii prichádza na rad ešte extrémnejšie." Talian Mauro Bole, ktorý pred tromi rokmi vytýčil na vrchu skvostnú cestu, ohodnotil obťažnosť jednej partie klasifikáciou 8a.
Karakorumská desiatka Vedúci: Igor Koller, zástupca vedúceho: Vladimír Linek, členovia: Ivan Žila (aj lekár), Jozef Kopold, Dionýz Kuráň, Martin Heuger, Braňo Turček, Gabriel Čižmárik, Jozef Santus, Miroslav Mrava.