Vjačeslav Ivaňkov sa po desiatich rokoch v Amerike presunul do ruského väzenia. Aj tam stále zostane najsilnejším mužom podsvetiaKeď najmocnejší muž ruského podsvetia prestúpil v stredu prah slávnej moskovskej väznice Matrosskaja tišina, rozhliadol sa a potom si šťavnato odpľul. Po desiatich rokoch sa vrátil z Ameriky domov.
Hviezdny návrat
Len hviezdy populárnej hudby a najvyšších politikov očakáva taký počet novinárov, aký sa zišiel v stredu na moskovskom letisku Šeremetevo. Novinári vyzerali Vjačeslava Ivaňkova, zvaného Japončik. Boli však sklamaní.
Najskôr nalákali novinárov na falošnú kolónu sprevádzanú policajtmi v maskách. Kmotra odviezli neskôr v obrnenom mikrobuse s postrannými strielňami obkľúčenom ďalšími pätnástimi autami. Dokonca zastavili prevádzku na Leningradskej triede, čo sa robí iba, ak prichádzajú do krajiny najvyšší štátni predstavitelia.
V rovnakom voze, v ktorom viezli Ivaňkova, jazdí na súdne pojednávanie najbohatší muž Ruska Michail Chodorkovskij. Naostatok, Ivaňkov s ním, ako sa ukázalo neskôr, bude mať veľa spoločného.
Japončika nakoniec zazreli len vyvolení novinári, ale stretnutie nebolo akurát najpríjemnejšie. Kmotra ruskej mafie odsúdili v roku 1997 v USA za vydieranie a fiktívny sobáš. V Rusku ho čaká obvinenie z vraždy dvoch Turkov a ďalších zločinov.
Šesťdesiatštyriročného Japončika zatiaľ umiestnili do najluxusnejšej časti väznice. Najväčšia kriminálna autorita Ruska Ivaňkov je Chodorkovského susedom. Obaja sa môžu na rozdiel od obyčajných väzňov raz týždenne osprchovať, za poplatok sa nechať ostrihať podľa poslednej módy, navštevovať nedávno zrenovovanú športovú sálu.
Japončik veľké nadšenie z týchto privilégií neprejavoval. Niesol si so sebou do cely encyklopédiu História Ruska, ktorú hodil po kameramanovi a ešte mu nohou zrazil statív.
Kmotor
Ivaňkov bol na hlavu ruskej, respektíve sovietskej mafie pasovaný ešte za čias ZSSR. Kariéru začal už v 14 rokoch. V 80. rokoch dosiahol postavenie kmotra.
Jeho prezývka Japončik sa stala legendárna a jeho žiaci si neskôr vyberali podobné mená. Mužom číslo dva v ruskej mafii sa napríklad v 90. rokoch stal žiak Japončika, Alidžam Tochtachunov, alias Tajvančik. Toho Japončik poveril koordinovaním činnosti ruského podsvetia v Európe.
Japončik strávil desať rokov už v sovietskych väzniciach. V roku 1991 sa mu podarilo podplatiť sudcu a predčasne ho prepustili. Okrem toho za neho orodovalo veľa hviezd ruskej estrády, športovcov a hercov. Japončik a neskôr Tajvančik totiž svoje obrovské zisky venovali aj na rozvoj športu a umenia. Na ich narodeninách vystupovali tí najslávnejší zo slávnych, rovnako ako na narodeninách generálnych tajomníkov a neskôr ruských prezidentov.
V novej ére sa Japončik bleskovo zorientoval a svoje postavenie kmotra si udržal. Rozšíril svoje kriminálne kráľovstvo do Európy i za oceán.
Pomoc
To, za čo ho nakoniec uväznili v Amerike, je typickým príkladom fungovania zvláštnych zákonov podsvetia. Japončik totiž chcel pomôcť svojmu priateľovi, šéfovi ruskej banky ČARA Rustamovi Sadykovi, dostať späť ukradnuté peniaze.
Sadykov poveril svojich dvoch podriadených, Volkova a Vološina, aby ich výhodne investovali v USA a oni ich utratili na osobné rozkoše. Japončik, ako tvrdí, čisto z dobrej vôle a zmyslu pre spravodlivosť, oboch ruských "podnikateľov" pritlačil k múru. Dal zavraždiť otca jedného z nich a požadoval späť 3,5 milióna dolárov. Americký súd zhodnotil tento jeho "humánny čin" ako vydieranie.
Ruská polícia si oddýchla. Už vlani sa však začala na prepustenie Ivaňkova pripravovať. Hrozilo, že po prepustení z amerického väzenia sa nenávratne stratí a žiadosť o jeho vydanie bude iba formálnou požiadavkou.
Američania sa tentoraz s Moskvou dohodli. Japončik vyšiel z väzenia a hneď ho opäť zaistili, aby ho na druhý deň poslali za mimoriadnych bezpečnostných opatrení do vlasti.
Zákony mafie
Podľa údajov ruskej polície operuje v súčasnosti v Moskovskej oblasti okolo 200 významných kriminálnych autorít, niektorí z nich sa tiež nazývajú kmotrami. Úrovne Japončika však nedosiahol nikto.
Aj z väzenia, nech už amerického či ruského, Ivaňkov ovláda skupiny, ktoré sa špecializujú na drogy, vraždy na objednávku a finančné operácie. Aj jeho úhlavní nepriatelia priznávajú, že Japončik je neprekonateľný a výnimočne inteligentný.
Najdôležitejšie však je, že Ivaňkov vyžadoval od svojich podriadených i sám od seba absolútne rešpektovanie zákonov podsvetia, ktoré napríklad obsahujú dodržiavanie daného slova a nepísaných dohôd. Nová generácia "kmotrov" vraj takéto mravné zásady neuznáva.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME