Vláda ide ďalej, tvrdí taliansky premiér Silvio Berlusconi a verí, že jeho rozbitá koalícia bude pokračovať. V tejto chvíli to však vyzerá skôr ako želanie premiéra než skutočnosť. Nepokoj v rôznofarebnej koalícii sa prejavil už aj v parlamente, kde sa kresťanskí demokrati v stredu pridali pri jednom z hlasovaní k opozícii.
Hlasovalo sa o odvolávaní vedenia verejnoprávnej televízie RAI, ktorá je podľa opozície naklonená premiérovi. Vládni poslanci Únie kresťanských demokratov sa v stredu s týmto návrhom stotožnili.
"Šéf vlády by nám mal povedať, či Taliansko ešte má vládnu väčšinu. Buď nájde nejaké riešenie, alebo už zostávajú len predčasné voľby. Únia otvorila krízu a nesie za ňu zodpovednosť," vyhlásil podpredseda Senátu a vplyvný politik pravicovo populistickej Ligy severu Roberto Calderolo.
Kresťanskí demokrati tvrdia, že išlo len o jedno hlasovanie a ich cieľom nebolo potopiť vládu.
K pôvabom talianskej politiky patrí, že parlamentom prešiel v deň, keď to s premiérom vyzeralo zle-nedobre aj zákon, ktorý Berlusconiho potešil. Premiér, najbohatší muž v Taliansku, mediálny magnát a majiteľ futbalového klubu AC Miláno, mohol s uspokojením prijať nový výklad, čo sa v jeho krajine považuje za konflikt záujmov. Zákon konštatuje, že "číre vlastníctvo spoločnosti neznamená konflikt záujmov". La Repubblica napísala, že Berlusconimu takéto znenie poskytlo "pozlátku legitimity".
Aby sa premiérovi podarilo udržať rozhádanú koalíciu, ktorá má často úplne protikladné záujmy (napríklad federalistická Liga severu zastupuje záujmy najbohatšieho regiónu a Národná aliancia loví voličov na chudobnejšom juhu), musí teraz ustupovať on. Mandát má Berlusconi až do roku 2006.
Potom, ako Berlusconiho Forza neuspela na rozdiel od jeho partnerov v eurovoľbách a miestnych voľbách, dokážu si menší partneri vo vláde oveľa viac dupnúť. Nespokojní sú všetci. Kresťanskí demokrati napríklad od premiéra žiadajú, aby Lige severu zabránil presadiť jej odvekú požiadavku, aby regióny dostali viac právomocí.
Premiér teraz koaličným partnerom sľubuje: plánovaná daňová reforma má byť miernejšia, rieši aj citlivú otázku obsadenia ministra financií, ktorú ponúkol Gianfrancovi Finimu z Národného spojenectva.
Možnosť, že koalícia prežije, je asi rovnako veľká, ako to, že neprežije. Berlusconimu však už nikto nezoberie, že už minulý rok sa stal najdlhšie slúžiacim povojnovým premiérom.