Pápež Ján Pavol II. obdivuje horskú panorámu počas dovolenky v talianskych Alpách vo Valle D'Aosta. V horskej chate pod Mont Blancom sa bude rekreovať až do 17. júla. Už v nedeľu počas verejnej modlitby pápež v Alpách vyzval veriacich, aby znovuobjavili priaznivé účinky ticha v súčasnej modernej spoločnosti, ktorá neponecháva priestor na rozjímanie. Osemdesiatštyriročný pápež je veľkým milovníkom hôr. Predtým, než mu Parkinsonova choroba začala brániť v pohybe, bol zdatným alpinistom. Po dvojtýždňovom pobyte v Alpách sa Ján Pavol II. premiestni do letnej pápežskej rezidencie neďaleko Ríma, kde sa bude pripravovať na augustovú púť do francúzskych Lúrd. FOTO - REUTERS
Americký prezident George Bush včera utŕžil malú porážku. Senátori neodhlasovali návrh ústavného dodatku o zákaze homosexuálnych sobášov. V dodatku je sobáš definovaný ako zväzok výhradne medzi mužom a ženou.
Odporcovia dodatku prehlasovali prívržencov len o dva hlasy. Návrh stroskotal na roztrieštenosti samotných republikánov, ktorí Senát kontrolujú.
George Bush neuspel ani nie tak preto, že by senátori podporovali homosexuálne sobáše, ako skôr preto, že mnohí nechcú vstupovať do ústavy. Majú pocit, že svadby si majú riešiť jednotlivé štáty.
Homosexuálne sobáše sú od začiatku horúcou predvolebnou témou. Proti sú obaja americkí prezidentskí kandidáti - republikán George Bush aj demokrat John Kerry. Nepostaviť sa za svadby homosexuálov nútia demokrata Kerryho prieskumy verejnej mienky - až dve tretiny voličov sú proti.
Najvyšší súd štátu Massachusetts v novembri minulého roku dal za pravdu siedmim homosexuálnym párom, ktoré podali žalobu za diskrimináciu. Začiatkom roka sa tisícky homosexuálov zosobášili v kalifornskom San Franciscu. Štát však ich zväzky neuznal. Ďalšia vlna sobášov gejov a lesbičiek sa prevalila v štáte Massachusetts v máji.
Prezident Bush už vo februári predložil návrh dodatku o ústavnej definícii manželstva. V marci ho prijal Kongres. Včerajšie hlasovanie Senátu debatu o ňom zablokovalo minimálne na najbližších šesť mesiacov.
Republikáni tvrdia, že zákazom homosexuálnych manželstiev sa snažia spoločnosť ochrániť pred zničením jej základu - tradičnej rodiny. "Homosexuáli majú právo žiť spôsobom, akým chcú," odpovedal republikánsky senátor Orrin Hatch na výčitku, že návrh dodatku je diskriminujúci. "Ale nemali by mať právo zasahovať do definície tradičného manželstva. Tu je pre nás deliaca čiara."
Podľa niektorých analytikov Bushovci atraktívnosť témy svadieb homosexuálov u amerických voličov precenili, píše denník The New York Times. Zrejme podcenili aj fakt, že Američania sú na svoju ústavu hákliví. Za 200 rokov jej existencie prešlo z 11-tisícov pokusov o ústavné dodatky len 17.
Časť republikánov sa však nazdáva, že vo voľbách, v ktorých pôjde o upútanie nerozhodných voličov, sa práve téma homosexuálnych sobášov môže stať rozhodujúcou.
Autor: Zuzana V. Očenášová