BRATISLAVA - Kľúčovým problémom Slovenska už nie sú verejné financie či pomalé reformy, ale obrovské rozdiely v ekonomickej sile regiónov. Upozornila na to Svetová banka, ktorá v minulosti vyčítala Slovensku skôr reformnú strnulosť.
V čerstvej hodnotiacej správe pre osem nových krajín únie si všimla najmä regionálne rozdiely. "Koncentrácia absolventov univerzít v hlavných mestách Česka, Slovenska a Maďarska je dva- až trikrát vyššia, ako národný priemer," napísala.
Podobný nepomer vládne i v ďalších oblastiach. Mestskí ľudia majú oveľa vyššie príjmy ako obyvatelia chudobných okresov a vytvárajú i podstatne väčší podiel na ekonomickej výkonnosti krajiny.
"Tretina malých a stredných podnikov na Slovensku sú v bratislavskom regióne. V Maďarsku, Česku a na Slovensku smerujú dve tretiny priamych zahraničných investícií do hlavných miest," tvrdí banka.
Podľa ekonóma banky pre Slovensko Antona Marcinčina by mala vláda pokračovať v regionálnej politike. "Zahraničné investície by mali smerovať do regiónov, kde prinesú najväčší úžitok," povedal Marcinčin.
Svetová banka odporučila novým štátom, aby na zmierňovanie rozdielov využívali peniaze z európskych fondov. "Vlády sa ale musia sústrediť skôr na efektívne využitie peňazí než na získavanie čo najväčšieho objemu peňazí z Európy," dodal Marcinčin.
Európska komisia práve včera navrhla členom únie pokračovať vo výraznej podpore chudobných štátov a regiónov. V rokoch 2006 až 2013 by sa na to malo použiť až 13,5 bilióna korún.
Autor: jj, čtk