Tisíce zamestnancov automobilky DaimlerChrysler včera v Brémach protestovali proti plánu na zníženie nákladov, ktorý zahŕňa aj masívne prepúšťanie. DaimlerChrysler oznámil, že by mohol prepustiť v továrni v nemeckom meste Sindelfingen blízko Stuttgartu až 6000 zamestnancov a presunúť časť produkcie Mercedesu triedy C do inej továrne. FOTO - ČTK/AP
FRANKFURT/STUTTGART - Desaťtisíce zamestnancov koncernu DaimlerChrysler, ktorí v Nemecku pracujú na výrobe mercedesov, včera štrajkovali. Protestovali proti predĺženiu pracovného času, ktorým chce firma ušetriť na nákladoch.
DaimlerChrysler chce znížiť ročné pracovné náklady v Mercedese o pol miliardy eur, ale odborári schválili len 180 miliónov. Firma hrozí, že ak zamestnanci nepristúpia na úsporný program, zruší v Sindelfingene, kde sa vyrába Mercedes triedy "C", časť výroby a 6-tisíc pracovných miest presunie do inej časti Nemecka.
Konflikt nastal práve v čase, keď v celej západnej Európe silnie tlak na to, aby ľudia viac pracovali a brali si menej voľna. Má sa tak zabrániť presunu pracovných miest do krajín s nižšími pracovnými nákladmi.
Strojárenský a technologický gigant Siemens napríklad minulý mesiac uzavrel s odbormi dohodu, že sa pracovný týždeň v dvoch nemeckých závodoch predĺži z 35 hodín na 40 bez príplatkov.
Aj francúzsky prezident Jacques Chirac povedal, že ľudia v západnej Európe by mali byť schopní pracovať dlhšie ako 35 hodín týždenne.
Odborári odhadujú, že včera sa do štrajkov v celom DaimlerChrysler zapojilo až 80-tisíc zamestnancov.
Zamestnancov Daimleru pobúril šéf Mercedesu Jürgen Hubbert vyhlásením, že platové dohody podniku v spolkovom štáte Bádenska-Württemberska sú "chorobou", napísala agentúra Reuters. (čtk)