Za posledné dva mesiace sme boli na newyorskej burze svedkami fantastického comebacku väčšiny akcií. Výrečne o tom svedčí vývin troch najdôležitejších akciových ukazovateľov. Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) sa medzičasom vyšplhal o vyše pätinu nad stav z 21. septembra. Nasdaq Composite (index všetkých info-technologických akciových spoločností, kótovaných na burze Nasdaq) vzrástol o vyše tretinu. Standard & Poor‘s 500 (index 500 vybraných kľúčových akciových spoločností na Wall Street) sa zvýšil o necelú pätinu oproti stavu v prvý obchodovací deň na americkej burze po teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum a Pentagon.
Príčina tejto rely je na jednej strane makroekonomického charakteru, pretože úroveň úrokovej miery je historicky nízka, a tým sa zvyšuje príťažlivosť investovať do akcií a znižuje atraktivita vkladať peniaze do menej zúročiteľných štátnych dlhopisov. Na strane druhej sú mnohí ekonomickí analytici na Wall Street skalopevne presvedčení, že národné hospodárstvo Spojených štátov prekoná súčasnú recesiu približne v polovici budúceho roku. Teda, že americké firmy sa zotavia zo súčasnej krízy, začnú viac vyrábať, predávať – a teda znovu vykazovať podnikový zisk, čo je zasa kľúčový mikroekonomický faktor, podmieňujúci rast alebo pokles hodnoty akcií. Pretože súčasné akciové kurzy sú presným obrazom burziánskych očakávaní makro- a mikroekonomického vývoja o šesť (nanajvýš deväť) mesiacov, potom je zrejmé, že októbrová a novembrová kurzová explózia je vyjadrením pozitívneho pohľadu mnohých obchodníkov na parkete na konjunkturálnu situáciu v druhej polovici budúceho roku.
Niektorí burzoví analytici si však začínajú čoraz intenzívnejšie klásť nástojčivú otázku, či nárast kurzov po 21. septembri je vskutku opodstatnený, či aktéri na parkete nevybehli priskoro zo štartovacích blokov po dovtedajšom prepade hodnoty účastín. Prognózy o zotavení americkej ekonomiky v druhej polovici budúceho roka stoja totiž na hlinených nohách. Radikálna zmena konjunkturálnej situácie je z dnešného pohľadu skôr želaním ako ekonomicky podloženou analýzou. Preto čím ďalej tým viac skúsených harcovníkov na Wall Street varuje investorov pred priveľkým nadšením. Zaobalene hovoria, že veľká väčšina akciových kurzov sa teraz nachádza na „fundamentálne (teda ekonomicky) podloženej úrovni“. Priamo povedané: Ten, kto doteraz nenaskočil na rozbehnutý burzový vlak, by sa mal vyvarovať unáhlenej kúpy účastín. Ľahko sa totiž môže stať, že keď sa nesplnia pozitívne prognózy o skorom konci hospodárskej recesie v Spojených štátoch, môžeme zažiť znovu razantný pokles kurzov. Opatrnosť je teda namieste – najmä keď si uvedomíme, že do priaznivých ekonomických predpovedí nie je vkomponovaný extrémne dôležitý faktor – neistá situácia v oblasti boja s medzinárodným terorizmom. A nedočkavci, čo prepásli súčasnú burzovú rely? Tí by mali v pokoji vyčkať na ďalšiu príležitosť. Tá určite príde – len treba mať otvorené oči, pevné nervy a chladný analytický rozum.