
Socha vojaka na nitrianskom cintoríne. FOTO – AUTOR
Na Slovensku je pochovaných niekoľko desiatok tisíc vojnových obetí. Pomerne veľké množstvo padlých malo svoje korene v zahraničí. Ako uviedol riaditeľ odboru štátnej správy a samosprávy MV SR Gejza Petrík, takmer všetky vojenské cintoríny, hroby a iné pamätníky sú v dezolátnom stave. Odlišná podľa neho nie je ani starostlivosť o hroby slovenských padlých v zahraničí.
Slovenská vláda uzavrela dohody s viacerými európskymi krajinami o spolupráci pri udržiavaní pamätníkov. Na základe dohôd prebrala zodpovednosť za starostlivosť krajina, v ktorej sa hrob nachádza.
V súlade so Ženevským dohovorom a požiadavkami niektorých humanitných organizácií bude potrebné vytvoriť podrobnú databázu padlých, čo uľahčí pátranie po vojnových obetiach.
Podľa G. Petríka je väčšina hrobov v správe obcí, ale tie nemajú dostatok finančných prostriedkov na ich udržiavanie. K národom, ktoré stratili na území Slovenska najväčší počet svojich občanov, patria Rusi a Francúzi, ale napríklad vo Veľkom Mederi je pochovaných viac než deväťtisíc Srbov, Chorvátov a Slovincov, ktorí zahynuli v rakúsko-uhorských táboroch v rokoch 1914 až 1918. Naopak, najviac Slovákov zahynulo pri nemeckej blokáde Anglicka v 2. svetovej a španielskej občianskej vojne. (mg)