Včerajšia návštevnosť kúpaliska Margita Ilona v Štúrove. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Popoludní je Bratislave zamračené, teplota pod 20 stupňami a a možno sa aj rozprší. Takéto počasie prerušované dažďom a studeným vetrom trvá už niekoľko týždňov. Terasy reštaurácií a pubov v historickom centre hlavného mesta sú prázdne, turisti sa len prechádzajú a nemíňajú peniaze. Chladným počasím trpia aj letoviská v iných častiach Slovenska. Sezónny biznis je v kríze.
"Po iné roky sme mávali najmä každý večer úplne obsadenú terasu. Tento rok je zima a terasa je skoro prázdna. Ak nerátam obedy, poloprádzno je aj dnu," hovorí Jakub, prevádzkar reštaurácie Karibik v turisticky zaujímavom bratislavskom Starom Meste. Odhaduje, že tržby podniku sú v chladných dňoch oproti teplému vlaňajšku nižšie o tretinu až polovicu.
Tohtoročné leto je za posledných desať rokov zatiaľ najchladnejšie. "Takéto chladné letá síce bývali aj v minulosti a z historického hľadiska to nie je nič neobvyklé, no je pravda, že v uplynulých rokoch sme si zvykli skôr na suché a horúce letá. Tento rok je teplo tak tri dni za sebou, potom začne pršať a ochladí sa," tvrdí meteorológ Jozef Iľko.
Zlé počasie pôsobí straty kúpaliskám na celom Slovensku. "Je tu minimálne o 70 percent menej ľudí ako vlani," vyčísľuje vplyvy chladného počasia spoločník rekreačnej oblasti Veľká Domaša Jaroslav Makatura. Pridávajú sa aj správcovia kúpalísk. "Za jún máme stratu dva a pol milióna korún," hovorí Zlatica Čemanová z firmy Starz, ktorá spravuje väčšinu bratislavských kúpalísk.
Podľa Čemanovej vznikajú straty preto, lebo prevádzkové náklady sú rovnaké, či je pekné, alebo škaredé počasie. "Máme náklady na udržiavanie vody v bazénoch, na jej chemickú úpravu, musíme mať plavčícku službu, zdravotnú službu, každý deň sa upratuje a čistí, a materiál na prevádzku. Prevádzkové náklady sú rovnaké, len tržby závisia od počasia."
Zlé počasie sa síce dotklo všetkých letovísk, najmenej to však pociťujú termálne kúpaliská. "U nás je výhodou teplá voda, ktorý zahreje aj v nepriaznivejšom počasí, a neprekáža ani dážď," povedala hovorkyňa najväčšieho slovenského aquaparku Tatralandia Katarína Šarafínová. "Samozrejme, že nemôžeme porovnávať návštevnosť s klasickými letnými dňami." Oproti predchádzajúcemu roku je návštevnosť Tatralandie dokonca vyššia ako vlani, za to však môže rozšírenie aquaparku o nové atrakcie a zdvojnásobenie kapacity.
Z chladného a daždivého leta sa tešia farmári. "Počasie bolo doteraz priaznivé. Tento rok bude oveľa lepšia úroda ako vlani," avizuje šéf slovenskej agrokomory Ivan Oravec. Všetkého však veľa škodí a poľnohospodári by už o pár dní uvítali oteplenie. "Čoskoro bude treba žať. Aspoň na tri týždne by nám teraz pomohlo slnko a teploty 28 až 30 stupňov," dodal Oravec.
Práve poľnohospodári boli v minulých rokoch nespokojní s typicky letným suchým počasím a žiadali vládu o dotácie. O kompenzáciách pre postihnutý cestovný ruch sa tento rok zatiaľ nehovorí. "Ministerstvo financií nemá informáciu o takejto požiadavke. Nie je to naša záležitosť, cestovný ruch patrí pod rezort hospodárstva. My a vláda by sme do hry vstúpili až vtedy, ak by nás o to požiadalo ministerstvo hospodárstva," povedal hovorca ministra financií Peter Papanek.
(pcs, tv)