
Tu som mohol stáť ako prezident, nie ako návštevník. Možno na toto myslel predseda HZDS Vladimír Mečiar pred stretnutím so svojím premožiteľom v prezidentských voľbách Ivanom Gašparovičom. Obvinil ho z neférovosti počas volebnej kampane a z toho, že zle zložil sľub. Ruku mu však predsa len podal.
FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Líder HZDS Vladimír Mečiar spochybnil mandát prezidenta Ivana Gašparoviča preto, že sa počas inaugurácie preriekol a slovo "národnostné" zamenil za "národné" menšiny. Podľa Mečiara nebol taký sľub v súlade s ústavou.
Povedal to po stretnutí s Gašparovičom, ktoré trvalo pol hodiny a na ktoré prišiel "bez pocitov" a v dobrej nálade. "Považujem to nie za prerieknutie, ale za porušenie ústavy pri skladaní sľubu," vyhlásil Mečiar.
Politici i ústavní právnici Mečiarov argument spochybňujú. Gašparovič totiž skladal sľub priamo do rúk šéfa Ústavného súdu a text sľubu potom ešte potvrdil vlastnoručným podpisom.
Analytici dodávajú, že šéf HZDS sa zrejme stále nevyrovnal so svojou porážkou v prezidentských voľbách.
HZDS na rozdiel od iných strán reprezentoval iba predseda. Mečiar to vysvetlil takto: "Schválená bola jednočlenná delegácia."
Mečiar vraj nemal v úmysle ísť k prezidentovi, ale podľa dôveryhodného zdroja z HZDS bol na neho vyvíjaný "enormný" tlak, aby pozvanie Gašparoviča prijal. Mečiar navyše nechcel zažiť situáciu, že by za prezidentom prišlo vedenie HZDS, ale bez neho. Takto prišiel on a tlmočil svoje názory.
Poverený hovorca prezidenta Marián Bednár povedal, že debata s prezidentom nebola taká dramatická, ako by sa mohlo zdať, "rozhovor bol v pracovnom duchu, neboli tam žiadne emócie".
Mečiar žiadal prezidenta, aby potvrdil, že on a ani ľudia, ktorí sa na neho odvolávajú, neohrozovali jednotu HZDS. Gašparovič sa podľa Mečiara od takých krokov dištancoval.
Mečiar tiež žiadal prezidenta, aby napravil chyby z prezidentskej kampane. Myslí si totiž, že Gašparovič v nej siahol na jeho česť a povesť. "Pán prezident konkrétne povedal, že som podviedol všetkých občanov, musí to dokázať alebo odvolať," hovoril Mečiar. Ešte nevie, či sa obráti na súd.
Mečiar sa zaujímal aj o obsadenie prezidentskej kancelárie a či bude uzatvorená pred ľuďmi s členskou legitimáciou HZDS. Prezident argumentoval, že výber bude objektívny. Mečiar podotkol, že také robili aj prezidenti Kováč a Schuster.
Mečiar vysvetľoval médiám aj to, že nepodal po voľbách ruku Gašparovičovi. "Redaktor sa ma opýtal, či som podal ruku Gašparovičovi, ale neopýtal sa Gašparoviča, či podal ruku mne." Podľa Mečiara podávanie rúk ani technicky nebolo možné, lebo "nikdy sme sa nestretli na vzdialenosť väčšiu ako rokovací stôl". Keď nový prezident prichádzal do miestnosti, on už vraj sedel a bol pripojený na mikrofón a podľa Mečiara platí tiež zásada, že prvý podáva ruku prezident.
Politológ Ľuboš Kubín povedal, že obraz včerajšieho stretnutia Mečiara s prezidentom vypovedá aj o pomeroch v HZDS. Prinajmenšom tí v HZDS, ktorí chcú budovať štandardnú stranu, sa ocitli v rozpore s pozíciou, akú Mečiar určil na stretnutí s Gašparovičom. Politológ sa domnieva, že Mečiar stráca pôdu pod nohami a schôdzku s prezidentom chcel využiť skôr vo svoj prospech, a nie jeho kritikov v HZDS, ktorí sa opäť ozvali po prezidentských voľbách.